Anasayfa

Ünlüler Amy Winehouse‘un ölümü için ne dedi - Foto

Ünlü İngiliz şarkıcı Amy Winehouse‘un ölümü müzik dünyasını şoka soktu.
24 Temmuz 2011 11:33 - Ensonhaber
[-] Normal [+]
Başbakan Erdoğan, 20 Temmuz Barış ve Özgürlük Bayramı kutlamaları için KKTC‘ye gitti. Havaalanında toplanan KKTC‘lilere seslenen Erdoğan, "Biz et ve tırnak gibiyiz. Kim ki bu vücudun azalarını, uzuvlarını birbirinden ayırmak istiyorsa yanlış bir yoldadır" dedi. Erdoğan, "Şu anda "Kıbrıs" diye bir devlet olmadığını" söyledi. Geçtiğimiz hafta medyada geniş yer bulan Erdoğan‘ın bu çıkışını değerlendiren Zaman yazarı Mustafa Armağan ‘Kıbrıs AB‘ye peşkeş çekiliyor‘ diyenlerin bu sert çıkıştan sonra dilleri boğazlarına kaçmış olmalı." dedi. Armağan, Kıbrıs‘ın tarihine girdi.."Abdulhamit Kıbrıs‘ı İngilizlere verdi" diye geçiştirilen olayın perde arkasını anlattı.

KIBRIS KIBRISLILARA BIRAKILMAYACAK KADAR ÖNEMLİ

Başbakan Erdoğan Kıbrıs "manifestosu"yla gündemi bir kere daha sarstı. Özellikle ‘Kıbrıs AB‘ye peşkeş çekiliyor‘ diyenlerin bu sert çıkıştan sonra dilleri boğazlarına kaçmış olmalı. Bir kere daha anlatıldı ki, Kıbrıs, Kıbrıslılara bırakılamayacak kadar önemli bir meseledir.

BUNA SHAKESPEARE BİLE GÜLER

Kıbrıs‘ın 1571‘deki fethi, Akdeniz‘in büyük bölümünü elinde tutan bir cihan devletinin önünde kaçınılmaz bir görevdi. Bazı kendini bilmez Avrupalılar bir hikâye uydurmuşlar, sonra buna kendileri de inanır olmuşlardır. Güya II. Selim Kıbrıs‘ı nefis şarapları için fethetmiş! Buna Shakespeare bile güler. Zira Othello‘sunda "Sanmayın ki Türk, kendini en çok ilgilendiren şeyi en sona bırakacak kadar beceriksizdir" diyerek Kıbrıs‘ın fethinin Osmanlı için ne denli gerekli olduğunu söylüyordu.

KIBRIS FETHİNİN GEREKÇESİ

Zira Kıbrıs, Osmanlı‘nın Anadolu‘nun etrafına attığı stratejik çemberlerin ilk halkalarından birinde bulunuyordu ve fethi, askerî bir gereklilikti. Nitekim Şeyhülislam Ebussuud Efendi de Kıbrıs‘ın fetih gerekçesini şöyle belirtmişti:

1) Önceden Müslüman yönetiminde bulunmuş toprakların (Ada‘da 300 yıldan fazla süren Emevi hakimiyetini kastediyor) tekrar fethi yerinde olur,

2) Venedikliler Kıbrıs‘ta yuvalanmış olup buradan Osmanlı gemilerini vurarak barışı bozmaktadırlar.

KIBRIS‘I RUMLARDAN ALMADIK Kİ

Halil İnalcık‘ın bir makalesinde dediği gibi, biz Kıbrıs‘ı Rumlardan almadık ki! Ada‘yı Katolikleştirmeye uğraşan Venediklilerden aldık. Hatta kuşatma öncesinde Fener Rum Patriği, Ortodoks tebayı, ‘Osmanlılara direnmeyin‘ diye uyarmıştı. Nedeni açık: Kıbrıs‘ta 1878 yılına kadar 300 yıldan fazla süren Osmanlı yönetimi Ortodoks Kilisesi‘ni ihya ettiği gibi, Venedikliler tarafından gasp edilen topraklarını da geri vermiş, üstelik toprak kölelerini özgürlüklerine kavuşturmuştu. Prof. İnalcık‘a göre, 1571‘de Kıbrıs‘ta Osmanlıların karşısında bir Rum devleti yoktu ve Türkler halk tarafından bir kurtarıcı gibi karşılanmışlardı. (Kuruluş ve İmparatorluk Sürecinde Osmanlı, Timaş: 2011, s. 205-6.) Dolayısıyla bugün Ada‘da Ortodoksluk ve Rumlar hâlâ yaşıyorsa bu büyük ölçüde Osmanlı hoşgörüsü sayesindedir.

İNGİLİZLER‘İN KABARAN İŞTAHI

Geliyoruz 1878‘e. Kıbrıs‘ta 300 yıldan fazla süren Osmanlı hakimiyeti, 93 Harbi (1877-8) sonunda İngiltere‘nin iştahını kabartır. Bu tarihte Osmanlı Devleti tarifsiz zorluklar içindedir ve İngiliz emperyalizmi için Akdeniz‘de bir üs sahibi olmanın tam zamanıdır. Üs bahane tabii. Asıl derdi, Osmanlı‘nın yaklaşan ölümünde sahneye daha yakın bir sandalyeye oturabilmek ve parsayı Ruslara kaptırmamaktı. Bu süreci izninizle biraz açmak istiyorum, zira kitaplarımızda yuvarlayarak "Abdülhamid Kıbrıs‘ı İngilizlere verdi" diye geçiştirilen olayın bilmediğimiz incelikleri var.

Kıbrıs‘ın Müslüman anıtlarından, şimdi Güney Kıbrıs‘ta bulunan Hala Sultan Külliyesi. (Peygamber Efendimiz‘in (sav) halası Ümmü Haram‘ın Tuzla‘daki türbesi). ***

Sultan Abdülhamid‘in el yazısı ve imzasıyla (sol üst başta) Kıbrıs‘ı "Hukuk-ı Şahaneme asla halel gelmemek şartıyla" İngiltere‘ye vermeye razı olduğuna dair belge (Başbakanlık Arşivi).

ABDULHAMİT NEDEN KIBRIS‘I İNGİLİZLER‘E VERDİ

Bir kere İstanbul‘un burnunun ucuna kadar gelmiş olan Ruslarla yapılan Yeşilköy (Ayastefanos) Antlaşması kelimenin tam anlamıyla bir felaketti. Topraklarının üçte birini kaybetmiş, Balkanlar‘daki topraklarıyla bağlantısı kesilmiş, üstelik 245 milyon altın tazminat ödemeye mahkûm edilmiş olan Osmanlı Devleti‘nin itibarı da, ekonomisi de yerle bir olmuştu. Devlet, tabir yerindeyse çökmüştü. İşte bu çöküşten bir çıkış yolu arayan Osmanlı Devleti‘ne güya bir dost eli uzandı. Dışişleri Bakanı Salisbury, Büyükelçi Layard‘a mektup göndererek Rus tehdidine karşı Osmanlı‘ya yardım edecekleri, bu hizmetlerine karşılık olarak da Kıbrıs‘ı istedikleri teklifinde bulunmuştu. Ancak henüz tahtta 2. yılını geçiren Abdülhamid‘in, Mabeyn Müşiri (Genel Sekreteri) Eğinli Said Paşa, bu mektupları önceden okumuş ve ikna olmuştu. Padişaha gidip konuştu ve ona telkinde bulundu. İngilizlerle antlaşmanın yapılması için elinden geleni ardına koymadı. (Eğinli Said Paşa‘nın Hatıratı, Bengi: 2011, s. 36.) Onunla kalsa yine neyse. Sadece 41 gün başbakanlık yapmış olan Kara Sadık Paşa da İngiliz tekliflerinin kaçırılmaması yolunda Layard tarafından ikna edilmişti. Hatta etraftan yükselen itirazları da susturan Sadık Paşa, devletin çıkarının İngilizlerle anlaşmakta olduğunu açıktan açığa savundu ve 36 yaşındaki Sultan Abdülhamid‘i baskı altına aldı. Böylece bir yandan "İngiliz" Said Paşa‘nın, öbür yandan İbnülemin‘in ima ettiği üzere İngilizlerden muhtemelen rüşvet alan Sadık Paşa‘nın gayretleriyle antlaşma imzalanma aşamasına geldi.

ANLAŞMA METNİNE EKLENEN ŞART

"Hukuk-ı Şahane" Abdülhamid yağmurdan kaçarken tutulduğu dolunun ne olduğunu biliyordu. İngilizlere hayır dese, Ruslar Yeşilköy‘deydi, her an başkente yürüyebilirlerdi. Evet dese, İstanbul‘u kurtarmış oluyordu ama Kıbrıs‘ı kurdun pençesine teslim etmiş oluyordu. Bir şeyler yapmak için kıvranıyordu genç Sultan. Tuttu, Kraliçe Victoria‘ya mektup yazıp bir şeyler yapmasını rica etti. Sonuç alamadı. Ne yapıp edip hem tazminatı düşürmeli, hem de Balkanlar‘daki topraklarına bir geçit açmalıydı. Berlin Kongresi‘nde Ruslarla yapılan antlaşmanın lehimize değiştirilmesi ihtimali belirmişti. Bu fırsatı kaçırmak istemiyordu. İşte o sıkıntılı çırpınış günlerinde işgalin geçici olması ve Rusların Kars, Ardahan, Batum gibi vilayetlerden çekilmesi halinde İngiltere‘nin de Kıbrıs‘tan çıkacağını taahhüt etmesi şartıyla antlaşmayı imzalamak zorunda kaldı. Tarihler yine sıcak bir temmuz gününü gösteriyordu: 15 Temmuz. 133 yıl önceydi. Antlaşma metnini masasına koydu. Bir şart daha eklemek istediğini söyledi.

O ŞART SAYESİNDE KIBRIS‘A MÜDAHALE EDİLDİ

Bu şart Layard‘ı şaşırttı ama Abdülhamid kararlı görünüyordu. Yazılı bir güvence istiyordu. Kabul ettiler. Bunun üzerine sol üst köşeye kendi el yazısıyla şunları yazdı ve altına imzasını attı: "Hukuk-i Şahaneme asla halel gelmemek şartıyla muahedenameyi tasdik ederim." Altına da büyükelçinin sözleri yazıldı. Bu antlaşmayla Padişahın haklarına asla halel getirilmeyeceğini beyan etti. Nitekim Berlin Kongresi‘nde borcumuz düşürüldü, Makedonya ve Arnavutluk‘a Doğu Rumeli diye bir geçit açıldı ve devlet nefes aldı. İşte Abdülhamid 30 yıl devam edecek "kurtlarla dansı"na bu şartlar altında başladı. İşte o asla ihlal edilemeyeceğini belirttiği "hukuk-i Şahane", yani padişahın simgelediği "devletin hakları", Lozan‘da unutmuş olsak bile şehit Fatin Rüştü Zorlu‘nun inanılmaz mücadelesi sayesinde 1958‘de "Garantörlük hakkı"na dönüştü ve 1974‘te o haklar sayesinde Kıbrıs‘a müdahale edebildik. Bugün Lozan sayesinde değil, 1878‘deki o şart ve 1958‘deki Zorlu-Menderes ikilisinin gayretiyle kazanılan hak sayesinde oradayız. Ne yazık ki, Abdülhamid öldükten sonra öldürüldü, diğer ikisi idam edilerek.

Güncel Kategorisi Diğer Haberleri

• Şenol Güneş: Hepsinin canı sağolsun
• Üvey anne işkencesi gören çocukların öz annesi konuştu
• Duayen fotomuhabir Ara Güler konuştu
• Bankalara siber saldırı düzenlendi
• Irak PKK‘lıları Şii milislerin arasına yerleştiriyor
• Şırnak‘ta çatışma: 1 uzman çavuş şehit
• Şırnak‘ta hendeklerin arkasındaki silahlı teröristler
• Cumhurbaşkanı Erdoğan: Afganistan‘ın yanındayız
• Ronaldo‘nun Fas‘a niye gittiği belli oldu
• Hacı Ali Konuk ile özel röportaj
• Üvey anne dehşeti ile ilgili yayın yasağı geldi
• Beşiktaş kupada Sivas Belediyespor‘u 2-0‘la geçti
• Mustafa Pektemek‘e evlilik yaradı golünü attı
• HDP‘den Noel ve Yaldo Bayramı kutlama mesajı
• Başbakan Davutoğlu‘ndan CHP ve HDP‘ye sert sözler
• Türk Silahlı Kuvvetleri‘nde Kick Boks dönemi
• Cizre ve Silopi‘den ayrılan öğretmenlerden mesaj var
• 6 dakikalık video ile 2015
• Ryan Donk Galatasaray‘da
• Sağ bek için yeni aday Van der Wiel
Şehit askeri yaralı arkadaşları uğurladı
Diyarbakır‘da PKK‘lılara yönelik operasyonda şehit olan Jandarma Uzman Çavuş Serdar Denizer‘in cenazesi, memleketine uğurlandı.
Ankara Üniversitesi Perinçek‘in sempozyumunu iptal etti
Ankara Üniversitesi‘nde aralarında Doğu Perinçek‘in de olacağı sempozyum iptal edildi.
Uğur Dündar: Araplar Osmanlı‘yı sırtından hançerledi
Uğur Dündar, Arapların Osmanlı‘yı sırtından hançerlediğini onların peşinden gitmenin kimseye hayır getirmeyeceğini söyledi.
Fenerbahçe kalecisi Ertuğrul‘un inanılmaz sakatlığı -İZLE
Antalyaspor maçının 77. dakikasında ilginç bir şekilde kendi kendini sakatlayan Fenerbahçeli kaleci Ertuğrul konuştu.
Diyarbakır Sur‘daki vatandaşlardan operasyona destek
Diyarbakır‘ın Sur ilçesinde güvenli bölgeye taşınan siviller operasyonları destekleyerek "Bizi bu pisliklerden kurtarın" dedi.
Marsilya Chedjou‘yu istiyor
Defansa takviye arayan Fransız ekibi Marsilya, Galatasaray‘ın stoperi Chedjou‘ya talip oldu.
Van‘da polise taş atan 3 kişiye 19 yıl hapis istemi
Van‘da izinsiz gösterilerde polise taş attığı belirlenen 3 sanığın 19‘ar yıla kadar hapsi istendi.
Arda Turan reklam filmi için F.Bahçe otobüsüne bindi
Bir akaryakıt firmasının reklam filmi için kamera karşısına geçen Arda, F.Bahçe otobüsüne bindi.
Gençlerbirliği Yılmaz Vural ile görüşüyor
Gençlerbirliği Kulübü Başkan Vekili Niyazi Aktaş, teknik direktör Yılmaz Vural ile görüştüklerini açıkladı.
Binali Yıldırım: Siber saldırıların sorumlusu ODTÜ‘dür
Bakan Binali Yıldırım, Türkiye‘ye yapılan siber saldırılara karşı ODTÜ‘nün önlem alması gerektiğini belirtti.
Demirtaş Moskova‘da HDP ofisini açamadı
Rusya‘ya giden Selahattin Demirtaş‘ın Moskova‘da ofis açmasına izin verilmedi.
Hz. Muhammed‘e hakaret eden CHP‘liye ihraç istemi
Kandil gecesi Hz. Muhammed‘e hakaret eden CHP‘li, kesin ihraç istemiyle disipline sevk edildi.
PKK‘lı Parlak‘ın ABD‘den sınırdışı kararı ertelendi
PKK‘lı terörist İbrahim Parlak için daha önce verilen sınır dışı kararı, İç Güvenlik Bakanlığı tarafından 90 gün ertelendi.
Öldürülen kadın teröristin babası: Kızım bir vatan haini
Önceki gün polisle girdiği çatışmada öldürülen MLKP‘li Yeliz Erbay‘ın babası konuştu.
Hak-İş Başkanı: Çağdaş ülkelerde diziler 3 saat sürmez
Hak-İş Konfederasyonu Başkanı Mahmut Arslan, ‘Emeğe Saygı‘ temalı Kısa Film Yarışması ödül töreninde konuştu.
İngiliz basını Louis van Gaal‘i kızdırdı
Manchester United‘ı çalıştıran Louis van Gaal, görevine son verildiği yönündeki haberlere sinirlenerek basın toplantısını terk etti.
Cumhuriyet Cizre‘de uçakların manevrasını üç hilal sandı
Terör örgütüne yönelik operasyonların devam ettiği Cizre‘de savaş uçaklarının gökyüzündeki manevrası "üç hilal çizdiler" şeklinde algılandı.
Galatasaray‘ın eski hocası Don Howe öldü
Galatasaray‘ın eski teknik direktörlerinden Don Howe, 80 yaşında hayatını kaybetti.
Sağlıkta terör tehdidine karşı zırhlı ambulans dönemi
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, terör olaylarında ambulanslara yönelik saldırılar nedeniyle, zırhlı ambulansların kullanılacağını söyledi.
Pereira‘dan gazetecilere tepki
Fenerbahçe Teknik Direktörü Vitor Pereira, müsabaka değerlendirmesi öncesinde soru almayacağını belirtti.
 
SPOR HABERLERİ
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Alman Bunte dergisi, 2 yıl önce geçirdiği kayak kazasının ardından bitkisel hayata giren Formula 1 pilotu Michael Schumacher‘in, artık terapistlerin yardımıyla birkaç adım atabildiğini ve kolunu kaldırabildiği iddiasında bulundu.
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Arsenal forması giyen Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil‘in maçtan önce ettiği dua İngiltere‘de gündem oluşturdu.
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray Yönetim Kurulu, tarihi bir karar alarak Türkiye Kupası‘nda futbolculara ödenen maç başı primleri kaldırdı.
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerin...
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerini sergiledi
Galatasaray‘ın Alman yıldızı Lukas Podolski, yeşil sahalardan parkeye geçiş yaptı ve hünerlerini sergiledi.
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Kara Kartal‘ın gol makinası Mario Gomez, başarılı form grafiğiyle hem Siyah-Beyazlılar‘ı hem de Almanya‘nın hocası Joachim Löw‘ü sevindiriyor.
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Trabzonsporlu futbolseverler, Ersun Yanal konusunda adeta ikiye bölündü.
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Yönetim ve teknik heyet, ilk devrenin son maçı olan Sivasspor mücadelesinin ardından Robin van Persie‘yi görüşme odasına alacak.
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize t...
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize taşıyor
Dünya futbolunun önde gelen iki ismi 8 yıl futboldan men edildi. Blatter ve Platini kararı temyize götürecek.
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Mersin İdman Yurdu Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, lenf kanserini yenerek futbola dönen Berkan Afşarlı‘nın, Ziraat Türkiye Kupası‘nda Çaykur Rizespor ile yaptıkları maçta attığı golün çok önemli olduğunu ifade etti.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
AYM‘nin ‘zorunlu aşı‘ kararının gerekçesi
AYM‘nin, aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili gerekçeli kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güneş birçok çocuğun günün önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini bunun olumsuz etkilerinin de olabildiğini belirtti
Organları 3 kişiyi yaşama bağlayacak
Beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki kadının organları, Çanakkale ve Bursa‘da 3 kişiye nakledilecek.
Dünyanın
Sağlık turizmi kapsamında tıbbi uygulamalarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleşen Türkiye, özellikle yılda 40 bin ameliyatla birinci sırada bulunuyor.
Kök hücre bağışında gençler çoğunlukta
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi‘ne kök hücre bağışında bulunanların yüzde 65‘ini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.
Sesini kendisi seçti
Mersin‘de, bir hastanın çok ince olduğundan yakındığı sesi, lokal anestezi altında yapılan operasyonla istediği kalınlığa getirildi.
‘Suriye‘de tüm kesimlere insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz‘
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Kulessa, Suriye‘de ulaşabildiğimiz tüm kesimlere insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapmaktayız" dedi.
Görme ve konuşma bozuklukları tümör habercisi olabilir
Prof. Dr. Oruç, "Aniden ortaya çıkan görme kaybı, yürüme problemleri, geçmeyen baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi yakınmalar beyin tümörünün habercisi olabilir" dedi.
CBÜ Dermatoloji Anabilim Dalı Kozmetoloji Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Gülsüm Gençoğlan, cilt temizliği ve bakımı için ürün seçiminde dikkatli davranılması gerektiğini belirtti.
19.12.2015
30 34 35 40 42 45
23.12.2015
07 08 12 22 27 + 02
21.12.2015
02 03 06 08 11 16 24 28 35 37 42 48 49 50 52 61 62 63 64 70 72 75
24.12.2015
07 10 24 28 52 54
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin