Anasayfa

Ve Windows 8.1 ortaya çıktı!

Microsoft, Windows 8.1‘in detaylarını anlattı.
31 Mayıs 2013 15:29 - Veteknoloji
[-] Normal [+]
Windows 8‘e gelecek dev güncellemedeki yenilikler, nihayet Microsoft tarafından bir bir sıralandı!

Microsoft, Windows 8 işletim sistemi için yayınlanacak olan ilk büyük güncelleme paketi olan Windows 8.1‘in getireceği değişiklik ve yeniliklerle ilgili pek çok önemli ayrıntıyı açıkladı.
 
Resmi olarak "Windows Blue" adını taşıyan güncelleme, ilk duyumlar gelmeye başladığı andan itibaren yığınla söylentiye konu olmuştu. Bu söylentilerden en çok ilgi uyandıranlar, Başlat düğmesiyle ilgili olanlardı. Güncellemeyle birlikte klasik Windows menüsüne dönüleceğini uman kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü Microsoft‘tan Antoine Leblond‘un yayınladığı, bir "ilk inceleme" olan blog yazısında ne yazık ki bir Başlat düğmesinden bahsedilmiyor. Ancak yeni sürümde ekranın köşelerine geldiğinizde ne olacağına dair düzenlemeler yapabildiğinizden bahsediliyor. Ayrıca isterseniz artık bilgisayar açıldığında farklı bir ekranı, örneğin uygulama ekranını görebileceksiniz.
 
Gelen duyumlara göre Windows 8.1‘in halka açık bir "ön inceleme" sürümü, 26 Haziran‘da düzenlenecek Microsoft Build geliştirici konferansında kullanıma sunulacak. Windows Program Yönetim biriminin başındaki isim olan Leblond güncellemeyle ilgili şunları söylüyor: "Windows 8.1, sadece müşterilerimizden gelen taleplere yanıt vermekle kalmayacak, aynı zamanda dokunmatik deneyimini ve mobil bilgisayar deneyimini geliştiren yeni özellikler ekleyecek." Leblond‘un "müşteri talepleri" derken klasik Başlat ekranı ve Başlat düğmesinin bir şekilde yeninden kullanılabilmesiyle ilgili talepleri kastettiği açık: "Bilişime yepyeni bir yaklaşım getirmeye çalıştığımız girişimi başlatalı henüz sadece yedi ay oldu. Windows 8‘e, yeni cihazlar olsun, uygulama yaygınlığı olsun azımsanmayacak bir ilgi gösterildi. Müşterilerimizden ürünü nasıl kullandıklarına dair çok şey öğrendik ve talepleri dikkate aldık. Ürün ve uygulamalar için yüzlerce güncelleme yayınladık. Daha yeni başladık ve elimizde muhteşem bir potansiyel bulunuyor."
 
Şimdi Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak 10 önemli yenilik ve değişikliği tek tek ele alacağız.

1. Kilit ekranı slayt gösterisi: Leblond blog yazısında "Windows 8 kullanmaya başlayanların kilit ekranını aile resimlerini görüntülemek için kullandıklarını fark ettik" diyor. Bu nedenle Windows 8.1‘de tablet ekranını aile fotoğraflarınızı slayt gösterisi şeklinde görüntüleyen bir resim çerçevesine dönüştürebiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarın sabit sürücüsünü ya da Windows SkyDrive sürücünüzü kullanabileceksiniz. Yeni özelliklerden biri de oturum açmadan bütünleşik kamerayla Kilit ekranından fotoğraf çekebilme seçeneği.
 
2. Daha fazla arka plan görüntüsü:
Windows 8.1, Başlat ekranında kullanılabilecek daha fazla renk ve arka plan seçeneği sunuyor. İsterseniz masa üstü arka planınızı Başlat ekranı arka planı olarak kullanabileceksiniz.
 
3. Farklı kutucuk boyutları:
Windows 8.1 Başlangıç ekranı, Windows Phone 8‘de olduğu gibi, biri büyük biri de küçük olmak üzere iki farklı kutucuk boyutuna sahip olacak. Leblond‘un belirttiğine göre kutucukları isimlendirmek ve düzenlemek daha kolay olacak: "Kullanıcıların yanlışlıkla kutucukları hareket ettirdiklerini fark ettik. Bu nedenle Windows 8.1‘de kutucukları hareket ettirmek için sağ tuşa basılı tutmanız gerekecek. Ayrıca uygulamalarınızı isme, yüklenme tarihine, kullanım sıklığına ya da kategorilerine göre filtreleme seçeneği getirdik. Artık Windows Store‘dan bir uygulama indirdiğinizde hemen Başlat ekranına yerleştirilmeyecek. Bunun yerine tüm ‘yeni‘ uygulamaların bulunduğu yere konumlandırılacak. Uygulamayı Başlat ekranında istediğiniz konuma yerleştirebileceksiniz."
 
4. Ortak arama:
Windows 8.1 ile birlikte artık işletim sisteminde arama yaptığınızda, gücünü Bing‘den alan sistem, bilgisayarınızı, SkyDrive alanınızı ve geri kalan her yeri tarayacak. Leblond yeni sistemde kullanıcıların internet ve Windows‘la kurdukları ilişkinin, işlerini hızlandıracak şekilde yeniden tanımlandığını belirtiyor: "Bahsettiğimiz şey ‘komut satırının‘ modern hali! Yerel dosyalardan, uygulamalardan ve ayarlardan elde edilen sonuçlar, tek bir yerde toplanacak."

5. Geliştirilmiş uygulamalar: Leblond, sistemle bütünleşik olan tüm uygulamaların geliştirileceğini belirtiyor: "Fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı uygulama içinde ya da Mail, SkyDrive ve Kamera uygulamasında düzenlemenizi mümkün kılan özelliklere sahip olacak. Müzik uygulaması da, koleksiyonunuzdan müzik seçip dinlemenizi kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlendi. Ayrıca birden çok uygulama çalıştırmakla ilgili düzenlemeler de yapıyoruz."
 
6. Ekran ortadan ikiye bölünecek:
Eğer siz de bizim gibi birden fazla uygulama açtığınızda ekranın tam ortadan eşit bir şekilde ikiye bölünemiyor olmasından rahatsızsanız, Windows 8.1 hoşunuza gidecek. Leblond bu konuda şunları söylüyor: "Aynı anda birden fazla uygulamayı ekranda görebilecek, uygulama boyutlarını değiştirebileceksiniz. Birden fazla ekran kullanıyorsanız aynı anda üç uygulama dahi açabileceksiniz. Ekranlarda aynı anda farklı Windows Store uygulamalarının çalışmasını sağlayabileceksiniz. Bu sırada isterseniz bir ekranda da Başlat ekranı açık olacak."
 
7. Gelişmiş Windows Store: Artık uygulama güncellemeleri, Store‘da yayınlandıkları anda arka planda otomatik olarak yüklenecekler. Arama kutucuğu ise sürekli olarak sağ üst köşede bulunacak: "Geliştirilmiş Windows Store, detaylı bir ücretsiz uygulama listesi, yeni ürünler ve sizin için seçilmiş uygulamalar olmak üzere daha fazla bilgi sunacak. Uygulama listesi daha betimleyici olacak ve daha fazla bilgi sunacak, ilişkili uygulamaların görüntülendiği bir alan bulunacak."
 
8. Doğrudan SkyDrive‘a kayıt:
Windows 8.1‘de dosyalarınızı doğrudan SkyDrive alanınıza kaydedebileceksiniz. SkyDrive uygulaması, dosyalarınızı çevrimdışı olduğunuzda bile kullanabilmenizi mümkün kılacak şekilde güncellenecek.

9. Artık Kontrol Paneli masaüstüne atmanıza gerek yok: Leblond‘un belirttiğine göre Windows 8.1‘deki güncellenmiş Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsü sayesinde Kontrol Panel‘e gitmeden cihazınızdaki tüm ayarlara ulaşabileceksiniz: "Ekran çözünürlüğünü değiştirmek, güç seçeneklerini belirlemek, bilgisayarınızın modelini görüntülemek, ürün anahtarını değiştirmek ve Windows güncellemesi yüklemek gibi düzenlemeleri Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yapabileceksiniz." Ayrıca SkyDrive alanınızı da Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yönetebileceksiniz.
 
10. Yeni bir Internet Explorer:
Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11‘de gelecek. Leblond merak edilen bu konuyla ilgili şunları söylüyor: "IE11‘de dokunmatik performansı daha da iyi olacak. Daha yüksek sayfa yükleme hızı ve bazı diğer özelliklerin hoşunuza gideceğine eminiz. Örneğin artık isterseniz IE11‘in görünümünü, adres çubuğu sürekli görünecek şekilde değiştirebilir, istediğiniz kadar sekme açabilirsiniz. Artık sekmelere tüm Windows 8.1 cihazlarınızda senkronize bir şekilde ulaşabileceksiniz."
 
Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak değişiklikler elbette bunlarla sınırlı değil. Burada en önemli değişikliklere yer verdik. Leblond‘un açıklamalarına bakılırsa Windows 8.1, fare ve klavye kontrolü konusunda da yenilikler getirecek: "Halen kullanılmakta olan pek çok ‘dokunmatik olmayan‘ cihaz olduğunun farkındayız."
 
Windows 8.1 ile ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak. Windows 8.1, ücretsiz olarak indirilebilecek.

teknoloji

Bilim-Teknoloji Kategorisi Diğer Haberleri

• iOS 8.1 Ekim 20‘de Yayınlanacak
• Dünyanın En İnce Tableti Apple‘dan
• Sim Kartları Tarih Mi Oluyor?
• Nexus 9 Benchmark Sonuçları
• Gelecek Ay Kuyruklu Yıldıza Yolculuk Var
• Apple, 4 Adet Yeni Cihaz Tanttı
• Samsung Galaxy S6 Ne Zaman Çıkıyor
• BMW Önden Çekişli Arabası 218i Active Tourer
• Alternatif Oyun Konsolu Google Nexus Player!
• iPhone ve iPhone 6 Plus Çin‘de 20 Milyon Ön Sipariş Aldı
• Acer Aspire Switch 12 Yeni Detayları Geldi
• Android Lollipop İlk Hangi Telefona Gelecek?
• Google Hacker‘ların Saldırısına Uğradı
• Google Glass Bağımlısı Oldu, Tedaviye Alındı
• Android 5.0 Lollipop Çıktı!
• iPhone 6 İçin Facebook Güncellendi!
• Samsung 5G Teknolojisini Test Etti!
• Whatsapp‘da Yapılan Sesli Görüşmeler Kaydedilebilecek
• General Mobile Discovery 2 Mini Yolda!
• Google Play Yeni Tasarıma Geçiyor
Nexus 6 ile iPhone 6 Plus Yanyana
Google‘ın bugün itibariyle tanıtmasını beklediğimiz yeni Nexus akıllı telefonu internete sızmaya devam ediyor.
Apple Pay Bu Hafta Çıkıyor
Merakla beklenilen Apple Pay bu hafta çıkacağı iddia ediliyor.
Ultra Hızlı Şarz Teknolojisi
Singapur’un Nanyang Technological Üniversitesi’nde Yardımcı Profesör Chen Xiaodong liderliğinde bir grup araştırmacı, iki saniyede yüzde 70 şarj olan piller geliştirdiklerini bugün duyurdular.
Viber ve Whatsapp‘a Rakip Skype Qik Geliyor
Kullanıcıların metin yerine kısa video mesaj aracılığı ile iletişim sağlayabileceği yeni bir uygulama başlatıldı.
Nexus 6 ve Nexus 9 Ne Zaman Tanıtılacak?
Google’ın yeni akıllı telefonu Nexus 6 ve yeni tableti Nexus 9, sürpriz bir şekilde bugün tanıtılabilir. Cihazlar için özel etkinlik düzenlenmeyecek olabilir.
Windows 10‘a Media Center Yüklemeyin!
Windows 10‘un Teknik Ön izleme sürümünde bu numarayı yapmanızı hiç tavsiye etmiyoruz.
En iyi Kamera Hangi Telefonda?
Geçtiğimiz günlerde internet kullanıcıları arasında yapılan bir anketten en iyi kamera hangi akıllı telefonda olduğu ortaya çıktı.
Oyun Motoru Unreal Engine 4.5 çıktı
Unreal Engine’in bir sonraki versiyonu pek çok yenilikle beraber piyasaya çıktı.
E-postalara Dosya Ekleme Dönemi Bitiyor!
Microsoft‘un yeni sistemi tutarsa, artık e-postalara dosya eklememiz gerekmeyecek!
İşte Huzurlarınızda Motorola Nexus 6!
Son günlerin popüler telefonu Nexus 6‘nın en net sızıntısıyla karşınızdayız.
Google En Büyük Rakibini Açıkladı
Google‘ın Başkanı Eric Schmidt, en büyük rakiplerinin Amazon olduğunu söyledi.
Rosetta Uzay Arac Yeni Fotoğraflar Yolladı
Kuyruklu yıldızların yapısını inceleme görevini sürdüren Rosetta uzay aracı, 67P/Churyumov-Gerasimenko kuyruklu yıldızına ilişkin çarpıcı fotoğraflar gönderdi
Turkcell T-Fit Akıllı Saat Özellikleri Ve Fiyatı
Turkcell T50 ile birlikte tanıtılan ilk yerli akıllı bileklik T-Fit, özellikleri ve uygun fiyatıyla dikkat çekiyor
Microsoft‘tan Giyilebilir Cihazlara Özel Klavye!
Bilişim ve yazılım dünyasının dev markalarından Microsoft, son günlerde özel klavye ürünleriyle öne çıkıyor! Sıra giyilebilir teknolojilerde...
Playstation Experience Aralık Ayında Başlıyor
Sony, Playstation’un 20. yıl dönümü kapsamında bir etkinlik düzenliyor. Bu etkinliğin adının ise Playstation Experience olması bekleniyor.
WhatsApp Sesli Arama Özelliği Gelecek
Whatsapp‘ın yeni versiyonu sesli aramalar yapabilmenize ve bu görüşmeleri cihazınızın hafızasına kaydedebilmenize imkan tanıyacak! İşte detaylar...
7 Milyon Dropbox Hesabı Çalındı
Dünyanın en büyük bulut depolama servislerinden Dropbox‘a kayıtlı 7 milyon kullanıcı hesabı hacker‘larca çalındı.
Windows 10 Deneme Sürümü 1 Milyondan Fazla İndirildi
Microsoft’un PC ve akıllı telefon farkı gözetmeksizin bütün form faktörlerini tek bir platformda birleştirme planları tıkır tıkır işliyor.
‘İnternette cinler var fotoğraf koymayın‘
Milli Gazete yazarı ve ilahiyatçı Nurettin Yıldız, kadınların internette fotoğraflarını paylaşması üzerine ilginç bir yorumda bulundu: İnternette cinler var fotoğraf koymayın!
Yüz Tanıma Teknolojisi İle Gülme Başına Seyircilerden Ücret Alıyorlar
Yüz tanıma teknolojileri konusunda son yıllarda önemli adımlar atıldı ve gündelik kullandığımız mobil cihaz gibi aygıtlarda bizlere de sunuluyor.
 
SPOR HABERLERİ
Roma Bayern Münih: 1-7 | MAÇ ÖZETİ VE GOLLE...
Roma Bayern Münih: 1-7 | MAÇ ÖZETİ VE GOLLERİ
Şampiyonlar Ligi’nde Bayern Münih, ilk yarıda 5 gol attığı Roma deplasmanında 7-1 galip geldi ve E Grubu’nda 3’te 3 yaptı.
Yıldırım Demirören fena yakalandı
Yıldırım Demirören fena yakalandı
Geçtiğimiz cuma günü Kemer Country’de Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören 50. yaş gününü kutladı.
Engin Baytar isyan etti
Engin Baytar isyan etti
Galatasaray‘ın başarılı futbolcusu sosyal medyada yer alan video ile ilgili twitter hesabından bir açıklama yaptı.
Şampiyonlar Ligi’nde 8 maçta 40 gol
Şampiyonlar Ligi’nde 8 maçta 40 gol
UEFA Şampiyonlar Ligi‘nde, E, F, G ve H gruplarında üçüncü maçlar tamamlandı.
Manchester City Moskova maç sonucu
Manchester City Moskova maç sonucu
UEFA Şampiyonlar Ligi E Grubu 3. hafta maçında CSKA Moskova ile Manchester City 2-2 berabere kaldı.
Dortmund‘lu taraftarlara uyarı ‘Kamusal ala...
Dortmund‘lu taraftarlara uyarı ‘Kamusal alanda alkol tüketmeyin‘
Şampiyonlar Ligi‘nde Galatasaray‘la karşılaşacak Borussia Dortmund, taraftarına çağrı yaptı.
Galatasaraylıları delirten video
Galatasaraylıları delirten video
Engin Baytar ve Yiğit Gökoğlan Galasaraylıları kızdıran bir video paylaştı. Futbolcuarın çektiği paylaştığı görüntüler "Fakirler ölsün Porsche‘den selamlar" diyen kızın videosunu hatırlattı.
Ünal Aysal‘a şok ceza!
Ünal Aysal‘a şok ceza!
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal‘a sportmenliğe aykırı açıklamalarda bulunmasından dolayı 30 gün hak mahrumiyeti cezası verildi.
İspanyollardan Ergin Ataman‘a övgü
İspanyollardan Ergin Ataman‘a övgü
İspanyol gazetesi Marca, Barcelona-Eibar maçında oyundan çıkarmak istediği Messi‘ye söz geçiremeyen Luis Enrique‘ye Ergin Atamanı örnek gösterdi.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
O hemşire iyileşti
İspanya‘da Ebola virüsü bulaşan ilk kişi olan hemşire tamamen iyileşti.
15 dakikada tespit edilecek
Fransa‘da Ebola virüsünü 15 dakika içinde tespit eden test geliştirildi.
Kemik İliği Nakil Merkezi açıldı
Merkezde yılda 30 hastaya hizmet verilmesi planlanıyor.
Ebolanın çaresi bu ilaç mı?
Fujifilm’in geliştirdiği bir grip ilacı, ebolaya da çare oldu.
Felçli hastalara umut ışığı
Dünyada ilk kez denenen bir yöntemle, felçli hasta yeniden yürümeye başladı.
Gen mutasyonu meme kanseri riskini azaltabilir
Gen mutasyonuna sahip Latin Amerikalı kadınlarda meme kanseri riski düşük çıktı
Eyüp Devlet Hastanesi Acil Servisi yeniden açıldı
Karantinaya alınan Eyüp Devlet Hastanesi Acil Servisi, sabah yeniden açıldı.
Günde bir kivi bir çok derde deva
Kivi kanser dahil birçok hastalığa direnç kazandırıyor.
Bakanlıktan MERS virüsü açıklaması!
Sağlık Bakanlığı: "Hastalıkla ilgili şüpheli bir durum tespit edilmedi"
18.10.2014
08 17 21 39 41 47
15.10.2014
07 12 22 26 32 + 01
20.10.2014
02 05 09 12 14 17 19 20 25 33 34 37 55 60 61 62 63 64 68 70 73 74
16.10.2014
04 05 06 34 38 53
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin