Anasayfa

Ve Windows 8.1 ortaya çıktı!

Microsoft, Windows 8.1‘in detaylarını anlattı.
31 Mayıs 2013 15:29 - Veteknoloji
[-] Normal [+]
Windows 8‘e gelecek dev güncellemedeki yenilikler, nihayet Microsoft tarafından bir bir sıralandı!

Microsoft, Windows 8 işletim sistemi için yayınlanacak olan ilk büyük güncelleme paketi olan Windows 8.1‘in getireceği değişiklik ve yeniliklerle ilgili pek çok önemli ayrıntıyı açıkladı.
 
Resmi olarak "Windows Blue" adını taşıyan güncelleme, ilk duyumlar gelmeye başladığı andan itibaren yığınla söylentiye konu olmuştu. Bu söylentilerden en çok ilgi uyandıranlar, Başlat düğmesiyle ilgili olanlardı. Güncellemeyle birlikte klasik Windows menüsüne dönüleceğini uman kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü Microsoft‘tan Antoine Leblond‘un yayınladığı, bir "ilk inceleme" olan blog yazısında ne yazık ki bir Başlat düğmesinden bahsedilmiyor. Ancak yeni sürümde ekranın köşelerine geldiğinizde ne olacağına dair düzenlemeler yapabildiğinizden bahsediliyor. Ayrıca isterseniz artık bilgisayar açıldığında farklı bir ekranı, örneğin uygulama ekranını görebileceksiniz.
 
Gelen duyumlara göre Windows 8.1‘in halka açık bir "ön inceleme" sürümü, 26 Haziran‘da düzenlenecek Microsoft Build geliştirici konferansında kullanıma sunulacak. Windows Program Yönetim biriminin başındaki isim olan Leblond güncellemeyle ilgili şunları söylüyor: "Windows 8.1, sadece müşterilerimizden gelen taleplere yanıt vermekle kalmayacak, aynı zamanda dokunmatik deneyimini ve mobil bilgisayar deneyimini geliştiren yeni özellikler ekleyecek." Leblond‘un "müşteri talepleri" derken klasik Başlat ekranı ve Başlat düğmesinin bir şekilde yeninden kullanılabilmesiyle ilgili talepleri kastettiği açık: "Bilişime yepyeni bir yaklaşım getirmeye çalıştığımız girişimi başlatalı henüz sadece yedi ay oldu. Windows 8‘e, yeni cihazlar olsun, uygulama yaygınlığı olsun azımsanmayacak bir ilgi gösterildi. Müşterilerimizden ürünü nasıl kullandıklarına dair çok şey öğrendik ve talepleri dikkate aldık. Ürün ve uygulamalar için yüzlerce güncelleme yayınladık. Daha yeni başladık ve elimizde muhteşem bir potansiyel bulunuyor."
 
Şimdi Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak 10 önemli yenilik ve değişikliği tek tek ele alacağız.

1. Kilit ekranı slayt gösterisi: Leblond blog yazısında "Windows 8 kullanmaya başlayanların kilit ekranını aile resimlerini görüntülemek için kullandıklarını fark ettik" diyor. Bu nedenle Windows 8.1‘de tablet ekranını aile fotoğraflarınızı slayt gösterisi şeklinde görüntüleyen bir resim çerçevesine dönüştürebiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarın sabit sürücüsünü ya da Windows SkyDrive sürücünüzü kullanabileceksiniz. Yeni özelliklerden biri de oturum açmadan bütünleşik kamerayla Kilit ekranından fotoğraf çekebilme seçeneği.
 
2. Daha fazla arka plan görüntüsü:
Windows 8.1, Başlat ekranında kullanılabilecek daha fazla renk ve arka plan seçeneği sunuyor. İsterseniz masa üstü arka planınızı Başlat ekranı arka planı olarak kullanabileceksiniz.
 
3. Farklı kutucuk boyutları:
Windows 8.1 Başlangıç ekranı, Windows Phone 8‘de olduğu gibi, biri büyük biri de küçük olmak üzere iki farklı kutucuk boyutuna sahip olacak. Leblond‘un belirttiğine göre kutucukları isimlendirmek ve düzenlemek daha kolay olacak: "Kullanıcıların yanlışlıkla kutucukları hareket ettirdiklerini fark ettik. Bu nedenle Windows 8.1‘de kutucukları hareket ettirmek için sağ tuşa basılı tutmanız gerekecek. Ayrıca uygulamalarınızı isme, yüklenme tarihine, kullanım sıklığına ya da kategorilerine göre filtreleme seçeneği getirdik. Artık Windows Store‘dan bir uygulama indirdiğinizde hemen Başlat ekranına yerleştirilmeyecek. Bunun yerine tüm ‘yeni‘ uygulamaların bulunduğu yere konumlandırılacak. Uygulamayı Başlat ekranında istediğiniz konuma yerleştirebileceksiniz."
 
4. Ortak arama:
Windows 8.1 ile birlikte artık işletim sisteminde arama yaptığınızda, gücünü Bing‘den alan sistem, bilgisayarınızı, SkyDrive alanınızı ve geri kalan her yeri tarayacak. Leblond yeni sistemde kullanıcıların internet ve Windows‘la kurdukları ilişkinin, işlerini hızlandıracak şekilde yeniden tanımlandığını belirtiyor: "Bahsettiğimiz şey ‘komut satırının‘ modern hali! Yerel dosyalardan, uygulamalardan ve ayarlardan elde edilen sonuçlar, tek bir yerde toplanacak."

5. Geliştirilmiş uygulamalar: Leblond, sistemle bütünleşik olan tüm uygulamaların geliştirileceğini belirtiyor: "Fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı uygulama içinde ya da Mail, SkyDrive ve Kamera uygulamasında düzenlemenizi mümkün kılan özelliklere sahip olacak. Müzik uygulaması da, koleksiyonunuzdan müzik seçip dinlemenizi kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlendi. Ayrıca birden çok uygulama çalıştırmakla ilgili düzenlemeler de yapıyoruz."
 
6. Ekran ortadan ikiye bölünecek:
Eğer siz de bizim gibi birden fazla uygulama açtığınızda ekranın tam ortadan eşit bir şekilde ikiye bölünemiyor olmasından rahatsızsanız, Windows 8.1 hoşunuza gidecek. Leblond bu konuda şunları söylüyor: "Aynı anda birden fazla uygulamayı ekranda görebilecek, uygulama boyutlarını değiştirebileceksiniz. Birden fazla ekran kullanıyorsanız aynı anda üç uygulama dahi açabileceksiniz. Ekranlarda aynı anda farklı Windows Store uygulamalarının çalışmasını sağlayabileceksiniz. Bu sırada isterseniz bir ekranda da Başlat ekranı açık olacak."
 
7. Gelişmiş Windows Store: Artık uygulama güncellemeleri, Store‘da yayınlandıkları anda arka planda otomatik olarak yüklenecekler. Arama kutucuğu ise sürekli olarak sağ üst köşede bulunacak: "Geliştirilmiş Windows Store, detaylı bir ücretsiz uygulama listesi, yeni ürünler ve sizin için seçilmiş uygulamalar olmak üzere daha fazla bilgi sunacak. Uygulama listesi daha betimleyici olacak ve daha fazla bilgi sunacak, ilişkili uygulamaların görüntülendiği bir alan bulunacak."
 
8. Doğrudan SkyDrive‘a kayıt:
Windows 8.1‘de dosyalarınızı doğrudan SkyDrive alanınıza kaydedebileceksiniz. SkyDrive uygulaması, dosyalarınızı çevrimdışı olduğunuzda bile kullanabilmenizi mümkün kılacak şekilde güncellenecek.

9. Artık Kontrol Paneli masaüstüne atmanıza gerek yok: Leblond‘un belirttiğine göre Windows 8.1‘deki güncellenmiş Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsü sayesinde Kontrol Panel‘e gitmeden cihazınızdaki tüm ayarlara ulaşabileceksiniz: "Ekran çözünürlüğünü değiştirmek, güç seçeneklerini belirlemek, bilgisayarınızın modelini görüntülemek, ürün anahtarını değiştirmek ve Windows güncellemesi yüklemek gibi düzenlemeleri Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yapabileceksiniz." Ayrıca SkyDrive alanınızı da Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yönetebileceksiniz.
 
10. Yeni bir Internet Explorer:
Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11‘de gelecek. Leblond merak edilen bu konuyla ilgili şunları söylüyor: "IE11‘de dokunmatik performansı daha da iyi olacak. Daha yüksek sayfa yükleme hızı ve bazı diğer özelliklerin hoşunuza gideceğine eminiz. Örneğin artık isterseniz IE11‘in görünümünü, adres çubuğu sürekli görünecek şekilde değiştirebilir, istediğiniz kadar sekme açabilirsiniz. Artık sekmelere tüm Windows 8.1 cihazlarınızda senkronize bir şekilde ulaşabileceksiniz."
 
Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak değişiklikler elbette bunlarla sınırlı değil. Burada en önemli değişikliklere yer verdik. Leblond‘un açıklamalarına bakılırsa Windows 8.1, fare ve klavye kontrolü konusunda da yenilikler getirecek: "Halen kullanılmakta olan pek çok ‘dokunmatik olmayan‘ cihaz olduğunun farkındayız."
 
Windows 8.1 ile ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak. Windows 8.1, ücretsiz olarak indirilebilecek.

teknoloji

Bilim-Teknoloji Kategorisi Diğer Haberleri

• Ubuntu 14.10 Utopic Unicorn Beta Sürümü Yayınlandı!
• Assassin’s Creed Rogue Yeni Tanıtım Videsu
• iOS 8 Neden Fazla İlgi Görmedi?
• The Evil Within Sistem Gereksinimleri ve Oynanış Videosu
• PlayStation Home Son Günlerini Yaşıyor!
• Oppo N3‘ün Aykırı Tasarımı ve Özellikleri!
• Galaxy Note 4 İlk Ayda 15 Milyon Satmayı Hedefliyor!
• Google Android Lollipop İçin İpucu Verdi!
• Google Glass Trafik Kazasına Sebep Oluyor!
• Windows 8 Kullanıcılarına Windows 9 Ücretsiz Olabilir!
• iPhone 6 Sensörleri ile Daha Güvenli!
• Laptop Bilgisayarlarda Isınma Sorunları ve Çözümleri
• iObit Uninstaller 4 İnceleme
• CCleaner İnceleme ve Hakkında Bilgi
• Kod Adı Nexus Shamu Olan Nexus X Detaylı Görüntülendi!
• Varolan Videoları Vine Uygulamasında Kullanabileceksiniz!
• iPhone 4S Kullanıcıları İçin iOS 8 Performans Testi
• Haftanın Android Oyunu: FIFA 15 Ultimate Team
• Haftanın Android Uygulaması: WPS Office
• Sony Xperia Z3 Su Altında Kutu Açılışı (Video)
Skype Reklamları Nasıl Engellenir
Görüntülü ve Sesli Konuşma programı Skype programında reklamları kaldırmak veya engelleme yöntemlerini paylaşıyoruz.
Flash Disk‘e Nasıl Format Atılır?
Usb disklerine format atmak isteyen kullanıcılar için hazırlamış olduğumuz bu döküman sayesinde artık çok basit bir şekilde usb belleklerinize (flash disklerinize) format atabileceksiniz.
SSD Piyasasına Yeni Giren Fujifilm Dudakları Uçuklattı!
Kameralardan sonra SSD kart teknolojisine giren Fujifilm depolama hizmetinde başarılı olabilecek mi?
HTC‘nin Su Geçirmez Kamerası ReCamera!
Gelecek hafta tanıtılması beklenen iddialara göre ReCamera adı verilen cihaz su geçirmez olup 16 Megapiksel çözünürlüğünde olacak. HTC‘nin özel kamerasının detayları haberimizde.
iOS 8.0.2 Güncellemesi Gelecek!
Apple iOS 8‘i yayınladıktan sonra bir çok sorun ortaya çıkmıştı. Dün Bu güncelleme sorunlarını gidermek için iOS 8.0.1‘i yayınladı ve tekrar geri çekti.
2015 Porsche Cayenne Ekim‘de Satışa Sunulacak
Porsche’nin, ilk kez satışa çıktığı 2002 yılından bu yana büyük satış başarısı elde eden SUV modeli 2015 Porsche Cayenne yenilendi.
Note Edge Sınırlı Sayıda Üretilecek!
IFA etkinliğinde tanıtılan YOUM ekranlı olan Note Edge sınırlı sayıda üretileceği iddiaları kesinleşiyor. Detaylar haberimizde‘
Asphalt Overdrive Retro Tasarımı ile Karşımızda!
Uzun zamandır beklenen Asphalt serisi olan Overdrive oyunu retro tasarımı ile Android, iOS ve Windows Phone kullanıcılarıyla buluşmaya hazır.
Kalem Pille Çalışan iPhone 6 Şarjı Ovio!
iPhone 6’yı şarj etmek için iri devasa aksesuarlara ihtiyacınız yok. Ovio adlı yeni aygıt, dört adet kalem pilin gücünü kullanarak şarjı tam doldurabiliyor.
Ucuz iPhone 6 Nereden Alınır?
Yurtdışından uygun fiyata iPhone 6 almayı düşünenler için fiyatları araştırdık.
iPhone 6‘yı Havadan Attılar! (Video)
iPhone 6‘yı çıktığı ilk günden itibaren çeşitli şekillerde test eden Richard Ryan, testlerin son gününde iPhone 6 Plus‘ı paraşütten bıraktı. Detaylar haberimizde.
Easy Servis’ten Servis Gören Ürüne Bir Yıl Garanti
Erpa’nın bir iştiraki olan Easy Servis teknik arıza tespitinde ücret talep etmeyerek de onarım gören cihazlara bir yıl parça garantisi veriyor.
Cüzdan Kurtarıcısı Akıllı Saat Misfit Shine Özellikleri!
Hem uygun hemde zarif tasarımı ile dikkat çeken Misfit Shine saati cüzdanınızı kurtarmayı amaçlıyor!
Apple‘dan iOS 8.0.1 Açıklaması Yapıldı!
Dün gece saat 20:00 sıralarında yayınlanıp, yaşanan sorunlar nedeniyle 2 saat içerisinden kaldırılan iOS 8.0.1 hakkında Apple‘dan açıklama geldi. Detaylar haberimizde.
Galaxy A Serisinin Fiyatları Açıklandı!
Giriş ve orta seviyesindeki Galaxy A serisinin fiyatları açıklandı. Detatları haberimizde!
Galaxy S5 ve Note 4 İçin Android L Güncelleme Müjdesi!
Söylenenlere göre, Samsung‘un iki yeni üst seviye telefonu Galaxy S5 ve Galaxy Note 4 önümüzdeki iki ay içerisinde Google‘ın en son Android yazılımına kavuşacaklar.
Dark Souls Benzeri Oyun Lords of the Fallen
Lords of the Fallen adlı yeni bir aksiyon RPG oyunu, gerek oynanışı gerek atmosferiyle Dark Souls serisini hatırlatıyor. Videoyu izlediğinizde bize hak vereceksiniz.
Android L Güncellemesi Kasım‘da Mı Geliyor?
Google‘ın merakla beklenen mobil işletim sistemi Android L ve HTC üretimi Nexus Tablet‘in tarihleri hakkında önemli bir iddia ortaya atıldı. Android L ve Nexus art arda gelebilir.
iOS 8.0.1 Güncellemesi Kaldırıldı!
Apple iOS 8.0.1 güncellemesini yayınlandığı gibi kaldırdı. Detaylar haberimizde!
Kredi Notu, Findeks İle Görülebilecek!
Kredi Kayıt Bürosu (KKB) şimdiye kadar bankalardan alınan bireylerin kredi notunu ve risk raporunu internet‘ten üye olan herkesin görebileceği hale getirdi.
 
SPOR HABERLERİ
Arsenal Galatasaray maçının 11‘leri
Arsenal Galatasaray maçının 11‘leri
Galatasaray, UEFA Şampiyonlar Ligi D Grubu‘ndaki ikinci maçında İngiliz ekibi Arsenal‘e konuk olacak.
Aziz Yıldırım Marmaray‘a bindi hükümete çak...
Aziz Yıldırım Marmaray‘a bindi hükümete çaktı
Fenerbahçe Spor Kulübü, Fenerbahçe Koleji‘nin bulunduğu arazi için girdiği ihaleyi 70 milyon TL‘ye kazandı.
Cüneyt Çakır‘ı bombaladılar
Cüneyt Çakır‘ı bombaladılar
Cüneyt Çakır‘ın Porto lehine çaldığı iki penaltı, Ukrayna basını tarafından ağır kararlar olarak nitelendirilirken, uzatma süresi de eleştirildi.
Galatsaray ve Beşiktaş maçları bu kanallard...
Galatsaray ve Beşiktaş maçları bu kanallarda şifresiz
Şampiyonlar Ligi‘nde Arsenal deplasmanına çıkacak olan Galatasaray ile UEFA Avrupa Ligi‘nde Tottenham‘a konuk olacak Beşiktaş‘ın maçları uydudan şifresiz izlenebilecek.
Aysal ve Kütahyalı‘ya hapis şoku
Aysal ve Kütahyalı‘ya hapis şoku
Galatasaray Başkanı Ünal Aysal ve Rasim Ozan Kütahyalı hakkında ‘haberleşmenin gizliliği ihlal‘ suçundan 6 aydan 2 yıla kadar hapis istemiyle iddianame hazırlandı
Müslüman oyuncuya secde cezası
Müslüman oyuncuya secde cezası
Amerikan futbol ligindeki Kansas City Chiefs takımının Müslüman oyuncusu Hüseyin Abdullah, son maçında attığı golden sonra dizlerinin üstüne çöküp yere kapanarak dua etmesi üzerine, hakemden ceza aldı.
Fatih Terim‘den Rasim Ozan Kütahyalı‘ya öne...
Fatih Terim‘den Rasim Ozan Kütahyalı‘ya önemli suçlama
Fatih Terim‘in açtığı dava sonucunda, Ünal Aysal ve Rasim Ozan Kütahyalı hakkında iddianame hazırlandı.
Prandelli garanti verdi: Bundan emin olun
Prandelli garanti verdi: Bundan emin olun
G.Saray Teknik Direktörü Prandelli ve futbolculardan Blerim Dzemaili, Arsenal mücadelesi öncesinde basın toplantısında soruları yanıtladı.
Bayern Münih CSKA Moskova‘yı da devirdi
Bayern Münih CSKA Moskova‘yı da devirdi
UEFA Şampiyonlar Ligi E Grubu 2. hafta maçında Bayern Münih deplasmanda CSKA Moskova‘yı 1-0 yendi.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
Estetik sorunlar ruhu da zedeliyor
Op. Dr. Ayşegül Sivri, estetik sorunların ruhu da zedelediğini belirtti.
Fedakar baba oğluna böbreğini verdi
Diyaliz hastası 25 yaşındaki Gökhan Maraklı‘ya babasının böbreği nakledildi.
MRSA tehdidi büyüyor
Domuz çiftlikleri kaynaklı MRSA virüsünün daha da yayılacağı bildirildi.
Kalp hastalarına,
Darçın, “kalp hastaları için paça ve kelle türü yiyeceklerin etten daha zararlı”
Gezici TIR’la çocuklara sağlık taraması yapılacak
Gezici TIR’la 81 ilde 5,5 milyon çocuğa ağız-diş taraması yapılacak
Çocukların kilosu
Ebeveynler, çocuklarının hakkında nesnel değerlendirmelerde bulunamıyor.
Ebola salgınıyla ilgili toplantı yapıldı
İslam İşbirliği Teşkilatı‘nın BM Cenevre Ofisi‘nde bir araya geldiler.
GTOS yöntemiyle ağrılara son
Türkiye‘de ilk olma özelliği taşıyan GTOS terapi ile tek seansta sonuç alınıyor.
GTOS yönetmiyle ağrılara son
Türkiye‘de ilk olma özelliği taşıyan GTOS terapi ile tek seansta sonuç alınıyor.
27.09.2014
03 09 20 27 45 48
24.09.2014
05 11 13 32 33 + 11
29.09.2014
05 08 09 11 15 16 19 26 27 28 29 43 45 52 58 59 60 66 70 74 75 76
25.09.2014
08 11 12 39 40 45
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin