Anasayfa

Ve Windows 8.1 ortaya çıktı!

Microsoft, Windows 8.1‘in detaylarını anlattı.
31 Mayıs 2013 15:29 - Veteknoloji
[-] Normal [+]
Windows 8‘e gelecek dev güncellemedeki yenilikler, nihayet Microsoft tarafından bir bir sıralandı!

Microsoft, Windows 8 işletim sistemi için yayınlanacak olan ilk büyük güncelleme paketi olan Windows 8.1‘in getireceği değişiklik ve yeniliklerle ilgili pek çok önemli ayrıntıyı açıkladı.
 
Resmi olarak "Windows Blue" adını taşıyan güncelleme, ilk duyumlar gelmeye başladığı andan itibaren yığınla söylentiye konu olmuştu. Bu söylentilerden en çok ilgi uyandıranlar, Başlat düğmesiyle ilgili olanlardı. Güncellemeyle birlikte klasik Windows menüsüne dönüleceğini uman kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü Microsoft‘tan Antoine Leblond‘un yayınladığı, bir "ilk inceleme" olan blog yazısında ne yazık ki bir Başlat düğmesinden bahsedilmiyor. Ancak yeni sürümde ekranın köşelerine geldiğinizde ne olacağına dair düzenlemeler yapabildiğinizden bahsediliyor. Ayrıca isterseniz artık bilgisayar açıldığında farklı bir ekranı, örneğin uygulama ekranını görebileceksiniz.
 
Gelen duyumlara göre Windows 8.1‘in halka açık bir "ön inceleme" sürümü, 26 Haziran‘da düzenlenecek Microsoft Build geliştirici konferansında kullanıma sunulacak. Windows Program Yönetim biriminin başındaki isim olan Leblond güncellemeyle ilgili şunları söylüyor: "Windows 8.1, sadece müşterilerimizden gelen taleplere yanıt vermekle kalmayacak, aynı zamanda dokunmatik deneyimini ve mobil bilgisayar deneyimini geliştiren yeni özellikler ekleyecek." Leblond‘un "müşteri talepleri" derken klasik Başlat ekranı ve Başlat düğmesinin bir şekilde yeninden kullanılabilmesiyle ilgili talepleri kastettiği açık: "Bilişime yepyeni bir yaklaşım getirmeye çalıştığımız girişimi başlatalı henüz sadece yedi ay oldu. Windows 8‘e, yeni cihazlar olsun, uygulama yaygınlığı olsun azımsanmayacak bir ilgi gösterildi. Müşterilerimizden ürünü nasıl kullandıklarına dair çok şey öğrendik ve talepleri dikkate aldık. Ürün ve uygulamalar için yüzlerce güncelleme yayınladık. Daha yeni başladık ve elimizde muhteşem bir potansiyel bulunuyor."
 
Şimdi Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak 10 önemli yenilik ve değişikliği tek tek ele alacağız.

1. Kilit ekranı slayt gösterisi: Leblond blog yazısında "Windows 8 kullanmaya başlayanların kilit ekranını aile resimlerini görüntülemek için kullandıklarını fark ettik" diyor. Bu nedenle Windows 8.1‘de tablet ekranını aile fotoğraflarınızı slayt gösterisi şeklinde görüntüleyen bir resim çerçevesine dönüştürebiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarın sabit sürücüsünü ya da Windows SkyDrive sürücünüzü kullanabileceksiniz. Yeni özelliklerden biri de oturum açmadan bütünleşik kamerayla Kilit ekranından fotoğraf çekebilme seçeneği.
 
2. Daha fazla arka plan görüntüsü:
Windows 8.1, Başlat ekranında kullanılabilecek daha fazla renk ve arka plan seçeneği sunuyor. İsterseniz masa üstü arka planınızı Başlat ekranı arka planı olarak kullanabileceksiniz.
 
3. Farklı kutucuk boyutları:
Windows 8.1 Başlangıç ekranı, Windows Phone 8‘de olduğu gibi, biri büyük biri de küçük olmak üzere iki farklı kutucuk boyutuna sahip olacak. Leblond‘un belirttiğine göre kutucukları isimlendirmek ve düzenlemek daha kolay olacak: "Kullanıcıların yanlışlıkla kutucukları hareket ettirdiklerini fark ettik. Bu nedenle Windows 8.1‘de kutucukları hareket ettirmek için sağ tuşa basılı tutmanız gerekecek. Ayrıca uygulamalarınızı isme, yüklenme tarihine, kullanım sıklığına ya da kategorilerine göre filtreleme seçeneği getirdik. Artık Windows Store‘dan bir uygulama indirdiğinizde hemen Başlat ekranına yerleştirilmeyecek. Bunun yerine tüm ‘yeni‘ uygulamaların bulunduğu yere konumlandırılacak. Uygulamayı Başlat ekranında istediğiniz konuma yerleştirebileceksiniz."
 
4. Ortak arama:
Windows 8.1 ile birlikte artık işletim sisteminde arama yaptığınızda, gücünü Bing‘den alan sistem, bilgisayarınızı, SkyDrive alanınızı ve geri kalan her yeri tarayacak. Leblond yeni sistemde kullanıcıların internet ve Windows‘la kurdukları ilişkinin, işlerini hızlandıracak şekilde yeniden tanımlandığını belirtiyor: "Bahsettiğimiz şey ‘komut satırının‘ modern hali! Yerel dosyalardan, uygulamalardan ve ayarlardan elde edilen sonuçlar, tek bir yerde toplanacak."

5. Geliştirilmiş uygulamalar: Leblond, sistemle bütünleşik olan tüm uygulamaların geliştirileceğini belirtiyor: "Fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı uygulama içinde ya da Mail, SkyDrive ve Kamera uygulamasında düzenlemenizi mümkün kılan özelliklere sahip olacak. Müzik uygulaması da, koleksiyonunuzdan müzik seçip dinlemenizi kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlendi. Ayrıca birden çok uygulama çalıştırmakla ilgili düzenlemeler de yapıyoruz."
 
6. Ekran ortadan ikiye bölünecek:
Eğer siz de bizim gibi birden fazla uygulama açtığınızda ekranın tam ortadan eşit bir şekilde ikiye bölünemiyor olmasından rahatsızsanız, Windows 8.1 hoşunuza gidecek. Leblond bu konuda şunları söylüyor: "Aynı anda birden fazla uygulamayı ekranda görebilecek, uygulama boyutlarını değiştirebileceksiniz. Birden fazla ekran kullanıyorsanız aynı anda üç uygulama dahi açabileceksiniz. Ekranlarda aynı anda farklı Windows Store uygulamalarının çalışmasını sağlayabileceksiniz. Bu sırada isterseniz bir ekranda da Başlat ekranı açık olacak."
 
7. Gelişmiş Windows Store: Artık uygulama güncellemeleri, Store‘da yayınlandıkları anda arka planda otomatik olarak yüklenecekler. Arama kutucuğu ise sürekli olarak sağ üst köşede bulunacak: "Geliştirilmiş Windows Store, detaylı bir ücretsiz uygulama listesi, yeni ürünler ve sizin için seçilmiş uygulamalar olmak üzere daha fazla bilgi sunacak. Uygulama listesi daha betimleyici olacak ve daha fazla bilgi sunacak, ilişkili uygulamaların görüntülendiği bir alan bulunacak."
 
8. Doğrudan SkyDrive‘a kayıt:
Windows 8.1‘de dosyalarınızı doğrudan SkyDrive alanınıza kaydedebileceksiniz. SkyDrive uygulaması, dosyalarınızı çevrimdışı olduğunuzda bile kullanabilmenizi mümkün kılacak şekilde güncellenecek.

9. Artık Kontrol Paneli masaüstüne atmanıza gerek yok: Leblond‘un belirttiğine göre Windows 8.1‘deki güncellenmiş Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsü sayesinde Kontrol Panel‘e gitmeden cihazınızdaki tüm ayarlara ulaşabileceksiniz: "Ekran çözünürlüğünü değiştirmek, güç seçeneklerini belirlemek, bilgisayarınızın modelini görüntülemek, ürün anahtarını değiştirmek ve Windows güncellemesi yüklemek gibi düzenlemeleri Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yapabileceksiniz." Ayrıca SkyDrive alanınızı da Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yönetebileceksiniz.
 
10. Yeni bir Internet Explorer:
Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11‘de gelecek. Leblond merak edilen bu konuyla ilgili şunları söylüyor: "IE11‘de dokunmatik performansı daha da iyi olacak. Daha yüksek sayfa yükleme hızı ve bazı diğer özelliklerin hoşunuza gideceğine eminiz. Örneğin artık isterseniz IE11‘in görünümünü, adres çubuğu sürekli görünecek şekilde değiştirebilir, istediğiniz kadar sekme açabilirsiniz. Artık sekmelere tüm Windows 8.1 cihazlarınızda senkronize bir şekilde ulaşabileceksiniz."
 
Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak değişiklikler elbette bunlarla sınırlı değil. Burada en önemli değişikliklere yer verdik. Leblond‘un açıklamalarına bakılırsa Windows 8.1, fare ve klavye kontrolü konusunda da yenilikler getirecek: "Halen kullanılmakta olan pek çok ‘dokunmatik olmayan‘ cihaz olduğunun farkındayız."
 
Windows 8.1 ile ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak. Windows 8.1, ücretsiz olarak indirilebilecek.

teknoloji

Bilim-Teknoloji Kategorisi Diğer Haberleri

• Apple Music için Türkiye‘de Kısıtlı Erişim İmkanı
• Huawei Mate 8‘den Yeni Görsel Sızdırıldı
• Facebook Mobil İndir! Face Messenger Androic Cihazlar için Yükle
• WhatsApp‘ta Engellendiğimi Nasıl Anlarım?
• PES 2016 Demo PC ve PS için Hemen İndir!
• Gionee‘den Fiyatına Göre Çok Etkili Elife S6 Modeli
• Galaxy S7‘nin Önceden Üretildiği, Test Edilmeye Başnadığı Açıklandı
• Tam Şarj ile 43 KM Yol Giden Hyundai Sonata Hybrid Tanıtıldı
• Telefonlara ve Araçlara Gece Görüşü Desteği: Graphene
• Fransa‘daki Saldırıyı Planlayanlar, PS4 Üzerinden Haberleşmiş Olabilirler
• “Uzaktan Kumandalı Sualtı Araç Yarışması” Türkiye’de Düzenlenecek
• Samsung‘un Telefonlarıyla Yapılan Görüşmeler Dinleniyor
• Samsung‘un Kapaklı Akıllı Telefonun Görselleri Sızdırıldı
• VR Setlere Fiziksel Olarak Gerçeklik Ekleyen Sistem: Impacto
• Android Uygulamaları ve Oyunları Windows 10 Mobile‘a Gelmeyecek
• Swarm İndir - Swarm Nedir ve Hakkında Tüm Detaylar!
• FB Yandex İndir! Fenerbahçe Arama Motoru Yükle Takımın Kazansın!
• Google Play Store İndir - Bedava Uygulama ve Oyun Yükleme Hizmeti
• 2017 Mercedes-Benz SL Tasarımı ile İnternet Ortamına Çıkış Yaptı
• iPad Pro için Gelişimi Yapılan Logitech Çıkışlı Klavyeli Kılıf
Hyundai‘nin Üzerinde Çalıştığı Yeni Genesis G90 İlk Kez Göründü
Geride bıraktığımım günler içerisinde Hyundai firmasının lüks otomobil serisi Genesis’in artık tek bir aşına bir otomobil markasına dönüşeceğinden bahsetmiştik.
LG‘den Cihazlarına Yandex.Disk Desteği
Rus tabanlı arama motorlarından bir tanesi olan Yandex, Yandex.Disk uygulamasını LG’nin üzerinde çalışmış olduğu akıllı televizyonları için indirmeye sundu.
Apple TV‘nin İlk Güncellemesi Yayına Girdi
Apple, Dördüncü olan nesil Apple TV için de ilk güncellemeye yayınladı.
60 Saniyede Kulağın Şeklini Alan Sıra Dışı Kulaklık Tanıtıldı
Kişiye Özel olarak Bluetooth’lu kulak içi tasarımı Revols, Akıllı telefon uygulaması üzerinden kontrol ediliyor, Yaklaşık olarak 60 saniye içerisinde kulağın şeklini alan kulaklık hem ses yalımım hem de uzun süreli olarak kullanım alanlarında konfor sağlıyor.
İstatistiklere Göre En İyi Asistan Siri
Belki günlük olarak yaşantımızın olmazsa olmazlarından biri değil fakat akıllı telefonlarımızdaki kişisel asistanlar yine de işlemlerimizi bir nebze olsa bile kolaylaştırıyor
XBOX 360‘ın Oyunları Artık XBOX One‘da
Microsoft firmasını E3 2015 oyun fuarında XBOX oyun konsolları için duyurusunu yapmış olduğu Geriye uyumluluk programında büyük bir şekilde yankı uyandırmıştı.
iFixit Bu Sefer Xperia Z5‘i Parçalarına Ayırdılar
Telefonlar aha ince ve daha hafif oldukça tamirleri iyice zorlaşmaya başladı.
Bilgisayarlar Tarihe Geçiyor
Apple’ın geride bıraktığımım aylar içerisinde yapmış olduğu lansman sürecinden sonra iPad Pro’nun piyasaya sürülmesine çok kısa bir süre kala Tim Cook’tan cihazla ilgili olarak çok etkili bir açıklama geldi.
Meizu Pro 5 Mini‘nin Teknik Özellikleri ve Görselleri Sızdırıldı
Meizu Pro 5 Mini‘ninteknik olarka özellikleri sızdırıldı. Yapıaln yorumlarla bilrikte cihazın tekrardan başarılı olacağı düşünülüyor.
Google‘ın Tasarımcısı Windows 10‘u Beğenmedi
Google‘ın yetenekli arayüz tasarımcısı Microsoft‘un geliştirdiği Windows 10 beğenmediğini vurguladı.
Lüks Telefon Üreticisi olan Vertu Yeniden Satıldı
Dünya geneline baktığımız en büyük telefon üreticilerinde birisi olan Vertu bir kez daha satışa çıktı.
Sony‘den PlayStation 4‘e Özel Olarak Kulak İçi Kulaklığını Duyurdu
Sony’nin hâlihazırda olan PlayStation 4 için birçok farklı olan aksesuarı satışa çıkartmış durumda. Firmanın çıkarttığı etkili aksesuarlardan bir tanesi de kulaklık.
3.000 mAh Piliyle Akılı Telefonları Şarj Eden Kemer Geliştirildi
Son zamanlarda oldukça etkili bir şekilde karşımıza çıkan taşınabilir pillerin başarısı gün geçtikçe artmaya devam ediyor.
Apple Watch ile Kontrol Edilen Drone
Geride bıraktığımı Nisan ayında akıllı telefonun özeliklerinden yararlanarak uçabilen PhoneDrone isimli drone’uyla Kickstarter üzerinde istemiş olduğu başarıyı yakalamayan xCraft, PhoneDrone Ethos ile bilirkte başarıya çıkıyor.
Google Play Store İndir - Android için Oyun ve Uygulama Yükle
Google Play Store uygulaması ile akıllı cihazınızdan uygulamaları direkt olarak cihazınıza yükleyebilirsiniz.
Facebook Mobil İndir! iPhone ve Samsung için Face Messenger Yükle
Facebook Mobil uygulaması ile cep telefonunuz ile facebook‘a bağlanarak sosyal medyayı her zaman yanınızda taşıyabilirsiniz.
Xiaomi, Telefonla Birlikte Kontrol Edilen Segway Üretti
Xiaomi’nin yeni Segway’ın Ninebot, Telefon ile birlikte kontrol edilmesinin de yanı sıra çok iyi bir fiyata sahip.
YouTube Mobil Uygulamasına İleri ve Geri Sarma Özeliği Bulunuyor
YouTube’un Android’e gelen güncellemesiyle birlikte ilerleyen zamanlarda ileri ve geri sarma özelliği geleceği ortaya çıktı.
3D Yazıcıyı Yardımıyla Üretimi Yapılan Akıllı Telefon
3D Yazıcıların özellikle de geliştiricileri için olmazsa olmazlarından biri haline gelmiş durumda.
Philips Ambilght TV‘ler için Etkileyici Reklam Filmi
Philips, Ambilight teknolojili olan yeni nesil olan televizyonları için etkileyici bir şekilde reklam çalışmalarına imza attı.
 
SPOR HABERLERİ
Galatasaray Benfica maçı öncesi...
Galatasaray Benfica maçı öncesi...
Galatasaray taraftarı, Benfica öncesi Yunan forvet Mitroglou adına açılan hayran sayfasında küfür edilmesine büyük tepki gösterdi. Yunan futbolcu açıklama yapmak zorunda kaldı.
Atletizmde skandal üstüne skandal
Atletizmde skandal üstüne skandal
Milli atletler Aslı Çakır Alptekin ve Nevin Yanıt‘ın doping yaptığının tespit edilmesinin ardından 3 atlet 2 yıl 6 ay, bir atlet ise 3 yıl spordan men edildi.
Galatasaray Benfica maçı şifresiz
Galatasaray Benfica maçı şifresiz
Galatasaray‘ın bu akşam Benfica ile oynayacağı maçın kanalı belli oldu.
Aziz Yıldırım: Senden izin...
Aziz Yıldırım: Senden izin...
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile Sportif Direktör Giuliano Terraneo arasında bir süredir soğuk rüzgarlar esiyordu.
Fenerbahçe‘den alkışlanacak...
Fenerbahçe‘den alkışlanacak...
Kayseri‘de 4 yaşındaki minik bir taraftar üzerinde Fenerbahçe forması var diye tribünden atılmak istenmiş, küçük çocuk korkudan ağlamıştı. Harekete geçen Fenerbahçe yönetimi, minik taraftarı pazar günü oynanacak Galatasaray derbisine davet etti.
Mesut Özil’den Cüneyt Çakır’a...
Mesut Özil’den Cüneyt Çakır’a...
Arsenal‘in yıldız futbolcusu Mesut Özil, Bayern Münih maçının hakemi Cüneyt Çakır‘a maç içinde küfür etti.
Bayer Leverkusen 4-4 Roma
Bayer Leverkusen 4-4 Roma
Şampiyonlar Ligi E Grubu maçında Hakan Çalhanoğlu‘nun ekibi Bayer Leverkusen sahasında gol düellosunun yaşandığı maçta Roma‘yla 4-4 berabere kaldı.
Cüneyt Çakır‘ın Mesut...
Cüneyt Çakır‘ın Mesut...
Arsenal‘in sahasında Bayern Münih‘i 2-0 mağlup ettiği maçta 90+4. dakikada Mesut Özil‘in golünü çizgi hakemi Barış Şimşek‘in uyarısıyla veren Cüneyt Çakır‘a büyük övgü.
Şampiyonlar Ligi‘nde gecenin...
Şampiyonlar Ligi‘nde gecenin...
UEFA Şampiyonlar Ligi‘nde 3. hafta maçları heyecanı yaşanıyor.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
‘Kaya tuzu insan ömrünü uzatır‘
Kardiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Karatay, "Kaya tuzu, içerisinde zararlı hiçbir mineral barındırmadığı için insan sağlığına çok faydalıdır, insan ömrünü uzatır" dedi.
TÜBİTAK MAM Strateji ve Teknoloji Geliştirme Başkan Yardımcısı Murat Makaracı, "İnşallah milli kanser ilacımızı üreteceğiz" dedi.
‘Yüzde 10‘luk kilo kaybı diyabet riskini yüzde 56 azaltıyor‘
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Diyabete Destek Programı tanıtım toplantısında diyabet hakkında bilgi verdi.
Prof. Dr. Mehmet Karadağ, KOAH hastalığına yakalanma yaşının düştüğünü açıkladı.
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gereksiz yere ilaç kullanımına dikkat çekerek, "hastayı manava gönderir gibi eczaneye göndermemeliyiz." dedi.
Yeterli fiziksel aktivite, Kronik Obstrüktif (Tıkayıcı) Akciğer Hastalığına (KOAH) bağlı ölümleri yüzde 30‐40 oranında düşürüyor.
G20 için sağlık ordusu görev yaptı
Antalya‘da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi için alınan olağanüstü tedbirler kapsamında çok sayıda sağlık çalışanı da teyakkuza geçirildi.
Kanserle ilgili araştırmalara destek verilecek
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Üniversitelerde kanserle ilgili yapılan tüm araştırmalara güçlü, ekonomik ve insani destek verileceğini açıkladı.
Çürük diş insan sağlığını bozuyor
AİBÜ Diş Hekimliği Fakültesi Restoratif Diş Tedavisi Anabilim Dalı Başkanı Cebe, diş çürüğünün sadece ağza değil insan sağlığına da ciddi zararları olduğunu söyledi.
21.11.2015
06 11 21 26 33 39
18.11.2015
04 15 25 30 31 + 10
16.11.2015
02 03 07 09 10 14 15 29 33 35 39 40 48 49 51 52 58 61 74 76 77 78
19.11.2015
01 09 11 21 36 44
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin