Anasayfa

Ve Windows 8.1 ortaya çıktı!

Microsoft, Windows 8.1‘in detaylarını anlattı.
31 Mayıs 2013 15:29 - Veteknoloji
[-] Normal [+]
Windows 8‘e gelecek dev güncellemedeki yenilikler, nihayet Microsoft tarafından bir bir sıralandı!

Microsoft, Windows 8 işletim sistemi için yayınlanacak olan ilk büyük güncelleme paketi olan Windows 8.1‘in getireceği değişiklik ve yeniliklerle ilgili pek çok önemli ayrıntıyı açıkladı.
 
Resmi olarak "Windows Blue" adını taşıyan güncelleme, ilk duyumlar gelmeye başladığı andan itibaren yığınla söylentiye konu olmuştu. Bu söylentilerden en çok ilgi uyandıranlar, Başlat düğmesiyle ilgili olanlardı. Güncellemeyle birlikte klasik Windows menüsüne dönüleceğini uman kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü Microsoft‘tan Antoine Leblond‘un yayınladığı, bir "ilk inceleme" olan blog yazısında ne yazık ki bir Başlat düğmesinden bahsedilmiyor. Ancak yeni sürümde ekranın köşelerine geldiğinizde ne olacağına dair düzenlemeler yapabildiğinizden bahsediliyor. Ayrıca isterseniz artık bilgisayar açıldığında farklı bir ekranı, örneğin uygulama ekranını görebileceksiniz.
 
Gelen duyumlara göre Windows 8.1‘in halka açık bir "ön inceleme" sürümü, 26 Haziran‘da düzenlenecek Microsoft Build geliştirici konferansında kullanıma sunulacak. Windows Program Yönetim biriminin başındaki isim olan Leblond güncellemeyle ilgili şunları söylüyor: "Windows 8.1, sadece müşterilerimizden gelen taleplere yanıt vermekle kalmayacak, aynı zamanda dokunmatik deneyimini ve mobil bilgisayar deneyimini geliştiren yeni özellikler ekleyecek." Leblond‘un "müşteri talepleri" derken klasik Başlat ekranı ve Başlat düğmesinin bir şekilde yeninden kullanılabilmesiyle ilgili talepleri kastettiği açık: "Bilişime yepyeni bir yaklaşım getirmeye çalıştığımız girişimi başlatalı henüz sadece yedi ay oldu. Windows 8‘e, yeni cihazlar olsun, uygulama yaygınlığı olsun azımsanmayacak bir ilgi gösterildi. Müşterilerimizden ürünü nasıl kullandıklarına dair çok şey öğrendik ve talepleri dikkate aldık. Ürün ve uygulamalar için yüzlerce güncelleme yayınladık. Daha yeni başladık ve elimizde muhteşem bir potansiyel bulunuyor."
 
Şimdi Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak 10 önemli yenilik ve değişikliği tek tek ele alacağız.

1. Kilit ekranı slayt gösterisi: Leblond blog yazısında "Windows 8 kullanmaya başlayanların kilit ekranını aile resimlerini görüntülemek için kullandıklarını fark ettik" diyor. Bu nedenle Windows 8.1‘de tablet ekranını aile fotoğraflarınızı slayt gösterisi şeklinde görüntüleyen bir resim çerçevesine dönüştürebiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarın sabit sürücüsünü ya da Windows SkyDrive sürücünüzü kullanabileceksiniz. Yeni özelliklerden biri de oturum açmadan bütünleşik kamerayla Kilit ekranından fotoğraf çekebilme seçeneği.
 
2. Daha fazla arka plan görüntüsü:
Windows 8.1, Başlat ekranında kullanılabilecek daha fazla renk ve arka plan seçeneği sunuyor. İsterseniz masa üstü arka planınızı Başlat ekranı arka planı olarak kullanabileceksiniz.
 
3. Farklı kutucuk boyutları:
Windows 8.1 Başlangıç ekranı, Windows Phone 8‘de olduğu gibi, biri büyük biri de küçük olmak üzere iki farklı kutucuk boyutuna sahip olacak. Leblond‘un belirttiğine göre kutucukları isimlendirmek ve düzenlemek daha kolay olacak: "Kullanıcıların yanlışlıkla kutucukları hareket ettirdiklerini fark ettik. Bu nedenle Windows 8.1‘de kutucukları hareket ettirmek için sağ tuşa basılı tutmanız gerekecek. Ayrıca uygulamalarınızı isme, yüklenme tarihine, kullanım sıklığına ya da kategorilerine göre filtreleme seçeneği getirdik. Artık Windows Store‘dan bir uygulama indirdiğinizde hemen Başlat ekranına yerleştirilmeyecek. Bunun yerine tüm ‘yeni‘ uygulamaların bulunduğu yere konumlandırılacak. Uygulamayı Başlat ekranında istediğiniz konuma yerleştirebileceksiniz."
 
4. Ortak arama:
Windows 8.1 ile birlikte artık işletim sisteminde arama yaptığınızda, gücünü Bing‘den alan sistem, bilgisayarınızı, SkyDrive alanınızı ve geri kalan her yeri tarayacak. Leblond yeni sistemde kullanıcıların internet ve Windows‘la kurdukları ilişkinin, işlerini hızlandıracak şekilde yeniden tanımlandığını belirtiyor: "Bahsettiğimiz şey ‘komut satırının‘ modern hali! Yerel dosyalardan, uygulamalardan ve ayarlardan elde edilen sonuçlar, tek bir yerde toplanacak."

5. Geliştirilmiş uygulamalar: Leblond, sistemle bütünleşik olan tüm uygulamaların geliştirileceğini belirtiyor: "Fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı uygulama içinde ya da Mail, SkyDrive ve Kamera uygulamasında düzenlemenizi mümkün kılan özelliklere sahip olacak. Müzik uygulaması da, koleksiyonunuzdan müzik seçip dinlemenizi kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlendi. Ayrıca birden çok uygulama çalıştırmakla ilgili düzenlemeler de yapıyoruz."
 
6. Ekran ortadan ikiye bölünecek:
Eğer siz de bizim gibi birden fazla uygulama açtığınızda ekranın tam ortadan eşit bir şekilde ikiye bölünemiyor olmasından rahatsızsanız, Windows 8.1 hoşunuza gidecek. Leblond bu konuda şunları söylüyor: "Aynı anda birden fazla uygulamayı ekranda görebilecek, uygulama boyutlarını değiştirebileceksiniz. Birden fazla ekran kullanıyorsanız aynı anda üç uygulama dahi açabileceksiniz. Ekranlarda aynı anda farklı Windows Store uygulamalarının çalışmasını sağlayabileceksiniz. Bu sırada isterseniz bir ekranda da Başlat ekranı açık olacak."
 
7. Gelişmiş Windows Store: Artık uygulama güncellemeleri, Store‘da yayınlandıkları anda arka planda otomatik olarak yüklenecekler. Arama kutucuğu ise sürekli olarak sağ üst köşede bulunacak: "Geliştirilmiş Windows Store, detaylı bir ücretsiz uygulama listesi, yeni ürünler ve sizin için seçilmiş uygulamalar olmak üzere daha fazla bilgi sunacak. Uygulama listesi daha betimleyici olacak ve daha fazla bilgi sunacak, ilişkili uygulamaların görüntülendiği bir alan bulunacak."
 
8. Doğrudan SkyDrive‘a kayıt:
Windows 8.1‘de dosyalarınızı doğrudan SkyDrive alanınıza kaydedebileceksiniz. SkyDrive uygulaması, dosyalarınızı çevrimdışı olduğunuzda bile kullanabilmenizi mümkün kılacak şekilde güncellenecek.

9. Artık Kontrol Paneli masaüstüne atmanıza gerek yok: Leblond‘un belirttiğine göre Windows 8.1‘deki güncellenmiş Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsü sayesinde Kontrol Panel‘e gitmeden cihazınızdaki tüm ayarlara ulaşabileceksiniz: "Ekran çözünürlüğünü değiştirmek, güç seçeneklerini belirlemek, bilgisayarınızın modelini görüntülemek, ürün anahtarını değiştirmek ve Windows güncellemesi yüklemek gibi düzenlemeleri Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yapabileceksiniz." Ayrıca SkyDrive alanınızı da Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yönetebileceksiniz.
 
10. Yeni bir Internet Explorer:
Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11‘de gelecek. Leblond merak edilen bu konuyla ilgili şunları söylüyor: "IE11‘de dokunmatik performansı daha da iyi olacak. Daha yüksek sayfa yükleme hızı ve bazı diğer özelliklerin hoşunuza gideceğine eminiz. Örneğin artık isterseniz IE11‘in görünümünü, adres çubuğu sürekli görünecek şekilde değiştirebilir, istediğiniz kadar sekme açabilirsiniz. Artık sekmelere tüm Windows 8.1 cihazlarınızda senkronize bir şekilde ulaşabileceksiniz."
 
Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak değişiklikler elbette bunlarla sınırlı değil. Burada en önemli değişikliklere yer verdik. Leblond‘un açıklamalarına bakılırsa Windows 8.1, fare ve klavye kontrolü konusunda da yenilikler getirecek: "Halen kullanılmakta olan pek çok ‘dokunmatik olmayan‘ cihaz olduğunun farkındayız."
 
Windows 8.1 ile ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak. Windows 8.1, ücretsiz olarak indirilebilecek.

teknoloji

Bilim-Teknoloji Kategorisi Diğer Haberleri

• Son 40 yılın en büyük keşfi!
• Hesabınızı açık unuttuğunuzda...
• Dünya’ya benzeyen gezegen! (ViDEO)
• Makasın yerini fare aldı!
• Google beklentinin altında kaldı!
• Çin Seddi uzadı!
• Beyinleri farklı!
• Sıvı soğutmada son nokta!
• "Project Ara" çok yakın!
• Bu hacker tarihe geçti!
• En ‘uzun’ kapışma!
• PlayStation 4 yetiştiremiyoruz!
• Çekimsiz ortam kanseri öldürüyor!
• Uyurken çalışıyormuş gibi gösteren gözlük!
• Bilim kurgu yazarının hayali gerçek oldu!
• Unreal, bu ceplere geliyor!
• Günün iPhone Uygulaması: Todos!
• Ve bir yenilik daha!
• Dünya bu buluşu konuşuyor! (ViDEO)
• Suçlu biz miyiz, onlar mı?
İşte yeni kameranız!
Google‘dan Android‘e yeni kamera uygulaması!
4K ekranlı laptop geldi!
Toshiba‘nın yeni canavarı geliyor.
Android antivirüsleri kapıştı!
Android güvenlik uygulamaları testte!
HİSAS-O testlere başlıyor!
HİSAR-A tamam sıra HİSAS-O‘da!
Elektrikli araçlara daha fazla gürültü!
Parmak izi ne kadar güvenli? (ViDEO)
Galaxy S5‘in parmak izi sensörünü şaşırttılar
Windows 8.1 ölüyor!
Microsoft, Windows 8.1 desteğini çekiyor!
Dev güncelleme geliyor!
Xbox One önemli bir güncelleme alıyor!
Uzayda Kırmızı Renkli Çalışma! (ViDEO)
ESO’nun Şili’deki La Silla Gözlemevi’nden alınan bu yeni görüntüde Gum 41 adlı bir hidrojen bulutu gözler önüne seriliyor.
Beynin en iyi çalıştığı yaş!
Kanadalı bilim adamlarının araştırması, bilişsel becerilerin en üst düzeye ulaştığı dönemin 24 yaş olduğunu gösterdi.
Büyük savaş sokağa indi!
Apple ve Samsung, artık sokakta da savaşıyor!
İnsana dokunarak oynanan oyun! (ViDEO)
Koç Üniversitesi Design Lab’de,bilgisayar oyunlarının mouse, joystick gibi araçlar yerine insanların birbirine dokunarak oynamasını sağlayan sistem tasarlandı.
Mükemmeliyetçilik büyük tehlike!
Uzmanlar uyarıyor: Mükemmeliyetçilik size en az sigara kadar zarar verebilir. Ayrıca kalp hastalığı, huzursuz bağırsak sendromu ve insomnia yani hastalık derecesinde uyuyamama problemine neden olabilir.
Gribe karşı bir fıs yeter!
Solunduğunda gribe iyi gelen bir protein kokusu geliştirildi.
Google Glass 12 saatte tükendi!
Google‘ın dün TSİ 19:00‘da satışa sunulan akıllı gözlüğü Google Glass sadece 12 saat içinde tükendi.
Tek fiyat dönemi başlıyor!
Microsoft tek fiyatla uygulama satacak!Windows 8, RT ve Windows Phone uygulamaları için tek fiyat politkası hayata geçiyor!
Günün iPhone Uygulaması: AutoCAD 360
iOS cihazında AutoCAD kullanmak isteyenler için AutoCAD‘ın mobil uygulaması.
Girdiğiniz site
Chromebleed eklentisi ile siteleri denetleyin.
Girdiğiniz site
Chromebleed eklentisi ile siteleri denetleyin.
Büyük iPhone, bu olabilir!
Büyük iPhone 6‘nın ön paneli internete sızdı!
 
SPOR HABERLERİ
Terry hangi kulüp için geliyor?
Terry hangi kulüp için geliyor?
Chelsea‘den düşük maaş teklifi alan John Terry‘nin kulüpten ayrılmak istediği, ünlü oyuncu ile Galatasaray‘ın ilgilendiği belirtildi.
Aziz Yıldırım kupayı tribünden izleyemesin ...
Aziz Yıldırım kupayı tribünden izleyemesin dendi!
Usta gazeteci Fatih Altaylı Aziz Yıldırım ile ilgili şok bir iddiada bulundu.
Emre Belözoğlu‘nun Aziz Yıldırım‘a verdiği ...
Emre Belözoğlu‘nun Aziz Yıldırım‘a verdiği hediyenin sırrı!
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım‘ın Samandıra Tesisleri‘ndeki duygusal veda konuşması sırasında kaptan Emre Belözoğlu‘nun Başkan‘a vermek istediği hediyenin ilginç bir hikayesi var.
Emre Belözoğlu‘dan Aziz Yıldırım‘ı ağlatan ...
Emre Belözoğlu‘dan Aziz Yıldırım‘ı ağlatan konuşma
Fenerbahçe Kaptanı Emre Belözoğlu, başkan Aziz Yıldırım‘ın takımla birlikte yaptığı konuşmada söz alırken duygusal anlar yaşandı.
Aziz Yıldırım‘ın gözyaşları ve veda konuşma...
Aziz Yıldırım‘ın gözyaşları ve veda konuşması
Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, bugün futbolculara veda etti.
Aziz Yıldırım veda etti!
Aziz Yıldırım veda etti!
Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, bu sabah Fenerbahçe‘nin Samandıra‘daki antrenmanına gitti.
Fenerbahçe‘nin yeni başkanı!
Fenerbahçe‘nin yeni başkanı!
Fenerbahçe kulislerinde Aziz Yıldırım‘ın cezaevine girmesinin ardından nelerin yaşanacağı konuşuluyor.
Dirk Kuyt: Aziz Yıldırım bana öyle bir şey ...
Dirk Kuyt: Aziz Yıldırım bana öyle bir şey dedi ki!
Kuyt, F.Bahçe‘yle yaptığı transfer görüşmesinde Yıldırım‘ın kendisine söylediği sözlerden çok etkilendiğini söyledi.
Süper Lig‘de haftanın şifresiz maçı
Süper Lig‘de haftanın şifresiz maçı
Spor Toto Süper Lig 30. haftasında oynanacak bir karşılaşma şifresiz olarak yayınlanacak.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
Kanserin çaresi uzayda aranacak
Kanser araştırmaları kapsamında uzay istasyonuna kanser hücreleri gönderiliyor.
Yeni muayenehaneye izin yok
Özel hastanelerde çalışmak, yürürlükteki "Tam Gün Yasası" kapsamına alınacak.
SGK‘dan iddialara cevap
Sağlık Uygulama Tebliği ile uyumlu standart belirlendiği vurgulandı.
Kalp sağlığı için bunlara dikkat!
Kalp ve damar hastalıklarında en önemli ölüm sebebi damar sertliği olabilir.
Uyku apnesi olanlar ikkat!
Uyku apnesi hastası diline takılan pil ile uyuyacak.
Bu meyve fazla kilolardan kurtarıyor
Yaza girerken ahududu ile fazla kilolardan kurtulmak mümkün.
Vücut kendini gece 23.00‘ten sonra yeniliyor
Gençliğin korunmasında vücudun kendini yenilemesi özellikle gece sağlanıyor.
Tatil ve tedavi bir arada
Türkiye’de Sağlık turizmi, son yıllarda hızla yükselen trendler arasına girdi.
Sara ilacına geçici ithalat izni
Sara tedavisinde kullanılan "Mysoline" isimli ilaca geçici ithalat izni verildi.
12.04.2014
03 06 23 30 35 49
16.04.2014
02 20 22 31 33 + 14
14.04.2014
03 11 12 16 20 32 33 34 35 44 48 51 54 56 63 66 70 72 73 74 77 78
17.04.2014
08 09 13 18 35 38
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
NBA
Sportmen
Magazin