Anasayfa

Ve Windows 8.1 ortaya çıktı!

Microsoft, Windows 8.1‘in detaylarını anlattı.
31 Mayıs 2013 15:29 - Veteknoloji
[-] Normal [+]
Windows 8‘e gelecek dev güncellemedeki yenilikler, nihayet Microsoft tarafından bir bir sıralandı!

Microsoft, Windows 8 işletim sistemi için yayınlanacak olan ilk büyük güncelleme paketi olan Windows 8.1‘in getireceği değişiklik ve yeniliklerle ilgili pek çok önemli ayrıntıyı açıkladı.
 
Resmi olarak "Windows Blue" adını taşıyan güncelleme, ilk duyumlar gelmeye başladığı andan itibaren yığınla söylentiye konu olmuştu. Bu söylentilerden en çok ilgi uyandıranlar, Başlat düğmesiyle ilgili olanlardı. Güncellemeyle birlikte klasik Windows menüsüne dönüleceğini uman kullanıcılar hayal kırıklığına uğrayacaklar çünkü Microsoft‘tan Antoine Leblond‘un yayınladığı, bir "ilk inceleme" olan blog yazısında ne yazık ki bir Başlat düğmesinden bahsedilmiyor. Ancak yeni sürümde ekranın köşelerine geldiğinizde ne olacağına dair düzenlemeler yapabildiğinizden bahsediliyor. Ayrıca isterseniz artık bilgisayar açıldığında farklı bir ekranı, örneğin uygulama ekranını görebileceksiniz.
 
Gelen duyumlara göre Windows 8.1‘in halka açık bir "ön inceleme" sürümü, 26 Haziran‘da düzenlenecek Microsoft Build geliştirici konferansında kullanıma sunulacak. Windows Program Yönetim biriminin başındaki isim olan Leblond güncellemeyle ilgili şunları söylüyor: "Windows 8.1, sadece müşterilerimizden gelen taleplere yanıt vermekle kalmayacak, aynı zamanda dokunmatik deneyimini ve mobil bilgisayar deneyimini geliştiren yeni özellikler ekleyecek." Leblond‘un "müşteri talepleri" derken klasik Başlat ekranı ve Başlat düğmesinin bir şekilde yeninden kullanılabilmesiyle ilgili talepleri kastettiği açık: "Bilişime yepyeni bir yaklaşım getirmeye çalıştığımız girişimi başlatalı henüz sadece yedi ay oldu. Windows 8‘e, yeni cihazlar olsun, uygulama yaygınlığı olsun azımsanmayacak bir ilgi gösterildi. Müşterilerimizden ürünü nasıl kullandıklarına dair çok şey öğrendik ve talepleri dikkate aldık. Ürün ve uygulamalar için yüzlerce güncelleme yayınladık. Daha yeni başladık ve elimizde muhteşem bir potansiyel bulunuyor."
 
Şimdi Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak 10 önemli yenilik ve değişikliği tek tek ele alacağız.

1. Kilit ekranı slayt gösterisi: Leblond blog yazısında "Windows 8 kullanmaya başlayanların kilit ekranını aile resimlerini görüntülemek için kullandıklarını fark ettik" diyor. Bu nedenle Windows 8.1‘de tablet ekranını aile fotoğraflarınızı slayt gösterisi şeklinde görüntüleyen bir resim çerçevesine dönüştürebiliyorsunuz. Bunun için bilgisayarın sabit sürücüsünü ya da Windows SkyDrive sürücünüzü kullanabileceksiniz. Yeni özelliklerden biri de oturum açmadan bütünleşik kamerayla Kilit ekranından fotoğraf çekebilme seçeneği.
 
2. Daha fazla arka plan görüntüsü:
Windows 8.1, Başlat ekranında kullanılabilecek daha fazla renk ve arka plan seçeneği sunuyor. İsterseniz masa üstü arka planınızı Başlat ekranı arka planı olarak kullanabileceksiniz.
 
3. Farklı kutucuk boyutları:
Windows 8.1 Başlangıç ekranı, Windows Phone 8‘de olduğu gibi, biri büyük biri de küçük olmak üzere iki farklı kutucuk boyutuna sahip olacak. Leblond‘un belirttiğine göre kutucukları isimlendirmek ve düzenlemek daha kolay olacak: "Kullanıcıların yanlışlıkla kutucukları hareket ettirdiklerini fark ettik. Bu nedenle Windows 8.1‘de kutucukları hareket ettirmek için sağ tuşa basılı tutmanız gerekecek. Ayrıca uygulamalarınızı isme, yüklenme tarihine, kullanım sıklığına ya da kategorilerine göre filtreleme seçeneği getirdik. Artık Windows Store‘dan bir uygulama indirdiğinizde hemen Başlat ekranına yerleştirilmeyecek. Bunun yerine tüm ‘yeni‘ uygulamaların bulunduğu yere konumlandırılacak. Uygulamayı Başlat ekranında istediğiniz konuma yerleştirebileceksiniz."
 
4. Ortak arama:
Windows 8.1 ile birlikte artık işletim sisteminde arama yaptığınızda, gücünü Bing‘den alan sistem, bilgisayarınızı, SkyDrive alanınızı ve geri kalan her yeri tarayacak. Leblond yeni sistemde kullanıcıların internet ve Windows‘la kurdukları ilişkinin, işlerini hızlandıracak şekilde yeniden tanımlandığını belirtiyor: "Bahsettiğimiz şey ‘komut satırının‘ modern hali! Yerel dosyalardan, uygulamalardan ve ayarlardan elde edilen sonuçlar, tek bir yerde toplanacak."

5. Geliştirilmiş uygulamalar: Leblond, sistemle bütünleşik olan tüm uygulamaların geliştirileceğini belirtiyor: "Fotoğraf uygulaması, fotoğraflarınızı uygulama içinde ya da Mail, SkyDrive ve Kamera uygulamasında düzenlemenizi mümkün kılan özelliklere sahip olacak. Müzik uygulaması da, koleksiyonunuzdan müzik seçip dinlemenizi kolaylaştıracak şekilde yeniden düzenlendi. Ayrıca birden çok uygulama çalıştırmakla ilgili düzenlemeler de yapıyoruz."
 
6. Ekran ortadan ikiye bölünecek:
Eğer siz de bizim gibi birden fazla uygulama açtığınızda ekranın tam ortadan eşit bir şekilde ikiye bölünemiyor olmasından rahatsızsanız, Windows 8.1 hoşunuza gidecek. Leblond bu konuda şunları söylüyor: "Aynı anda birden fazla uygulamayı ekranda görebilecek, uygulama boyutlarını değiştirebileceksiniz. Birden fazla ekran kullanıyorsanız aynı anda üç uygulama dahi açabileceksiniz. Ekranlarda aynı anda farklı Windows Store uygulamalarının çalışmasını sağlayabileceksiniz. Bu sırada isterseniz bir ekranda da Başlat ekranı açık olacak."
 
7. Gelişmiş Windows Store: Artık uygulama güncellemeleri, Store‘da yayınlandıkları anda arka planda otomatik olarak yüklenecekler. Arama kutucuğu ise sürekli olarak sağ üst köşede bulunacak: "Geliştirilmiş Windows Store, detaylı bir ücretsiz uygulama listesi, yeni ürünler ve sizin için seçilmiş uygulamalar olmak üzere daha fazla bilgi sunacak. Uygulama listesi daha betimleyici olacak ve daha fazla bilgi sunacak, ilişkili uygulamaların görüntülendiği bir alan bulunacak."
 
8. Doğrudan SkyDrive‘a kayıt:
Windows 8.1‘de dosyalarınızı doğrudan SkyDrive alanınıza kaydedebileceksiniz. SkyDrive uygulaması, dosyalarınızı çevrimdışı olduğunuzda bile kullanabilmenizi mümkün kılacak şekilde güncellenecek.

9. Artık Kontrol Paneli masaüstüne atmanıza gerek yok: Leblond‘un belirttiğine göre Windows 8.1‘deki güncellenmiş Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsü sayesinde Kontrol Panel‘e gitmeden cihazınızdaki tüm ayarlara ulaşabileceksiniz: "Ekran çözünürlüğünü değiştirmek, güç seçeneklerini belirlemek, bilgisayarınızın modelini görüntülemek, ürün anahtarını değiştirmek ve Windows güncellemesi yüklemek gibi düzenlemeleri Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yapabileceksiniz." Ayrıca SkyDrive alanınızı da Kişisel Bilgisayar Ayarları menüsünden yönetebileceksiniz.
 
10. Yeni bir Internet Explorer:
Windows 8.1 ile birlikte Internet Explorer 11‘de gelecek. Leblond merak edilen bu konuyla ilgili şunları söylüyor: "IE11‘de dokunmatik performansı daha da iyi olacak. Daha yüksek sayfa yükleme hızı ve bazı diğer özelliklerin hoşunuza gideceğine eminiz. Örneğin artık isterseniz IE11‘in görünümünü, adres çubuğu sürekli görünecek şekilde değiştirebilir, istediğiniz kadar sekme açabilirsiniz. Artık sekmelere tüm Windows 8.1 cihazlarınızda senkronize bir şekilde ulaşabileceksiniz."
 
Windows 8.1‘de karşımıza çıkacak değişiklikler elbette bunlarla sınırlı değil. Burada en önemli değişikliklere yer verdik. Leblond‘un açıklamalarına bakılırsa Windows 8.1, fare ve klavye kontrolü konusunda da yenilikler getirecek: "Halen kullanılmakta olan pek çok ‘dokunmatik olmayan‘ cihaz olduğunun farkındayız."
 
Windows 8.1 ile ilgili daha fazla ayrıntı önümüzdeki haftalarda ortaya çıkacak. Windows 8.1, ücretsiz olarak indirilebilecek.

teknoloji

Bilim-Teknoloji Kategorisi Diğer Haberleri

• Yeni Windows tanıtılıyor
• Oppo N3 Dönen Kameralı Telefonun Görselleri
• Far Cry 4‘de Fil Yeniliği
• SanDisk 512 GB Kapasiteli SD Kart Yaptı!
• Dünya‘nın En Keskin Burnu Fillerde!
• İOS 8 ile 6 Harika Özellik Geliyor
• iPhone 6 ile LG G3 Karşılaştırması
• LG Kapaklı Telefonu LG Wine Smart Çıkıyor
• Türksat 4A‘ya Kanal Geçişi Yarın Yapılacak
• Türk Yapımı Giyilebilir Mause Flying Fingers
• iOS 8‘i Yüklemek İçin Hazır Mısınız?
• Enzo Öldü Yeni Kral, Yakıt Tasarruflu LaFerrari!
• iPhone 6 kutusu ile birlikte sızdırıldı!
• Android Cihaz Yöneticisi Geliştirildi
• Pebble Akıllı Saatler Rengarenk Geliyor
• Dünyanın En Hızllı Cebi Xiaomi Mi 4‘ün Özelliği Ve Fiyatı
• iOS 7.1.2 Geliyor
• Htc Nexus 8 Tablet Sızdı
• Rudy Huyn‘dan Yeni 6TİN Uygulaması
• iPhone 6 Paneli Sızdırıldı
Windows Phone 8.1 GDR1 Özellikleri Ve Tarihi Hakkında Yeni Bilgiler
Cep telefonu dünyasının üçüncü büyük işletim sistemi olarak geçen ve kullanıcıların sıklıkla hakkında sorular sorup bu özellik şu özellik ne zaman gelecek neler gelecek soruları sorulan işletim sistemi Windows Phone hakkında bugün yeni bilgiler geldi.
Windows Phone İçin 6TAG Rusça Dil Desteği İle Beraber Güncellendi
Windows Phone işletim sistemi için geliştirdiği uygulamalar ile beraber ödüllere layık görülen ve ödül alan Rudy Huyn bugün Instagram istemcisi 6TAG uygulamasını Dil desteği ile beraber Güncelledi.
Tapatalk Windows Phone İçin Güncellendi
Windows Phone işletim sistemi için geliştirilen ancak sürekli aynı yapıya ve aynı tasarıma sahip olan Tapatalk uygulaması bugün güncellendi.
Sony Xperia Z İçin Yeni Bir Güncelleme Yayınlandı
Sony Xperia Z İçin Yeni Bir Kararlılık Güncellemesi Yayınlandı.
2.5
Apple‘nin uzun süredir üzerinde çalıştığı akıllı saati iWatch‘in üretimi ile ilgili bilgiler sızdırıldı.
Facebook İlişki Yıl Dönemlerini Hatırlatmaya Başlıycak
1 Milyardan fazla kullanıcıya sahip olan Facebook sosyal ağ‘ı yaptığı yenilikler ile sıkça adından söz ettirmeye devam ediyor.
LG G Watch Akıllı Saatlerin Görseli Yayınlandı
LG firmasının akıllı saat pazarına girmek için üzerinde çalışmış olduğu LG G Watch Akıllı Saatlerin bugün internete görüntüleri sızdırıldı.
Windows Phone İçin BBM Bu Tarihte Geliyor
Android ve iOS işletim sistemi için yayınlandığı ilk günden bu yana kullanıcılar tarafından büyük bir ilgi gören BBM henüz Windows Phone işletim sistemi için yayınlanmış değil.
Windows Phone Uygulama ve Oyunlarına Erişim Kesildi
Windows Phone tabanlı telefonların bir saatten uzun süredir Windows Phone Market‘e erişemediği açıklandı.
LG G3‘ün Arayüz Yapılış Videosu
Geçtiğimiz haftalarda tanıtılan LG G3‘ün Arayüz Yapılış Videosu‘da bugün yayınlandı.
Apple’dan Ramazan Ayına Özel İçerikler
Razaman ayının yaklaşmasıyla birlikte bir çok firma ramazan ayına özel kampanyalar düzenlemeye başlarken bir adımda Apple‘dan geldi.
Fifa 2015 Oynanış Videosu Yayınlandı
Geçtiğimiz ayın başında E3 2014 konferansında tanıtımı yapılan Fifa 2015 oyunun oynanış videosuda yayınlandı.
GT Racing 2 Oyunu Windows Phone İçin Yayınlandı
Gameloft tarafından geliştirilen GT Racing 2 oyunu Windows Phone için geçtiğimiz dakikalarda yayınlandı.
Microsoft Destekli Kablosuz Şarj Eden Pantolon Üretiliyor
Microsoft oldukça ilginç bir ürün için destek vermeye başladı.
Subway Surfers Oyunu İçin Güncelleme Yayınlandı
Akıllı telefonlar için hazırlanmış olan Subway Surfers oyunu iOS, Android ve Windows Phone tabanlı telefon sahipleri tarafından oldukça sevilen eğlenceli bir oyun.
İki Büyük Operatör Güncelleme Yayınladı
Ülkemiz kullanıcıları için yayınlanmayacak olan S3 modeline gelen Android 4.
LinkedIn Job Search Mobil Kullanıcılara Sunuldu
İş veren ve iş arayanların kullandığı popüler sosyal ağ LinkedIn yeni bir güncelleme yayınlayarak iş arayanlar için LinkedIn Job Search uygulamasını kullanıcılara sundu.
İlk 64-bit Samsung Telefonlar Görüntülendi
Samsung‘un üzerinde uzun zamandır çalıştığı 64 bit akıllı telefonu ile ilgili ilk bilgiler gelmeye başladı.
Titanfall Oyunu Kısa Bir Süre İçin Ücretsiz!
Geçtiğimiz yıl piyasaya sürülen Titanfall oyunu büyük bir beğeni toplarken oyunu oynayan kullanıcı sayısı çok yüksek bir sayıya ulaştı.
WQHD ekranlı Galaxy S5 Prime çıktı
Uzun süredir Samsung S5 Prime olarak lanse edilen ve çok fazla dedikodusu olan telefon Samsung Galaxy S5 LTE-A adıyla Samsung şirketi tarafından resmi olarak doğrulandı.
 
SPOR HABERLERİ
Mesut Özil‘i yerden yere vurdular!
Mesut Özil‘i yerden yere vurdular!
İngilizler, Borussia Dortmund maçının en kötü ismi seçtikleri Mesut Özil‘in, teknik direktör Arsene Wenger‘in sabrını taşırmaya başladığını ileri sürdü.
Galatasaray, Huawei ile imzaladı!
Galatasaray, Huawei ile imzaladı!
Galatasaray, Spor Toto Süper Lig ve Türkiye Kupası iç ve dış saha maçları için Huawei ile anlaştı.
FIFA 15‘in en değerli Türk futbolcuları!
FIFA 15‘in en değerli Türk futbolcuları!
FIFA 15‘te Türk futbolcuların puanları resmi olarak 30 Eylül‘de belli olacak. Ancak resmi olmayan puanlar sosyal medyaya sızdı.
Sneijder zafer dedi ortalık karıştı
Sneijder zafer dedi ortalık karıştı
Geçtiğimiz sezon üst düzey bir performans sergilemesine karşın yeni sezonda hayal kırıklığı yaşatan Cimbom‘un 10 numarası, 90+1‘de beraberliği kurtardıkları maçla ilgili oldukça ilginç bir yorumda bulundu.
Ünal Aysal: Şampiyonlar Ligi‘nde gruplardan...
Ünal Aysal: Şampiyonlar Ligi‘nde gruplardan çıkacağız
Galatasaray Kulübü Başkanı Ünal Aysal, bütün zorluklara rağmen takımının Şampiyonlar Ligi‘nden çıkacağını söyledi.
Arena‘da öfke seli
Arena‘da öfke seli
Sarı-kırmızılılar, Prandelli’nin 72. dakikada Umut’la değiştirdiği kaptan Selçuk İnan’ı yuhaladı. Taraftarların tepkisinden Burak Yılmaz da nasibini aldı. Attığı golden sonra tribünlere ismini gösteren yıldız oyuncu ıslıklandı.
Gecenin toplu sonuçları
Gecenin toplu sonuçları
Olympiakos, Juventus, Liverpool, Real Madrid, Benfica ve Zenit rakiplerine üstünlük sağlayarak ilk hafta maçlarından üçer puan aldı.
Volkan‘a 3 yıl hapis!
Volkan‘a 3 yıl hapis!
Hayvanseverlerin şikayeti üzerine savcılığa ifade vermeye çağrılan Fenerbahçeli Volkan Demirel‘in 3 yıl hapis cezasına çarptırılması istendi.
Ünal Aysal istifa edecek
Ünal Aysal istifa edecek
Galatasaray‘da başkan Ünal Aysal‘ın istifa edebileceği iddia ediliyor.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
Çocuk parklarında da sigara içilmeyecek
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, açıklamalarda bulundu.
Ebola virüsü hızla yayılıyor
Vaka sayısının 4 bin 366‘ya, ölümlerin ise 2 bin 218‘e ulaştığı bildirildi.
Türkiye kendi ilacını üretecek
Kanser ve antibiyotik gibi ilaçların Türkiye‘de üretilmesi için harekete geçildi
İnmede ilk 4 saat hayati önem taşıyor
Doç. Dr. Yakup Krespi, inme (ani felç) ve tedavisi hakkında bilgi verdi.
Gastrit mide kanseri yapıyor
Gastrit, tedavi edilmezse kronikleşerek mide kanserine doğru yol açabilir.
Lenfoma
Kan kanseri türü olan lenfoma, en sık yaşlı nüfusta görülüyor.
Beyin Alzheimer‘ın verdiği zarara direniyor
Beynin Alzheimer‘ın verdiği zararı telafi edebileceği ortaya çıktı.
Spor yaparken sağlınıza zarar vermeyin
Sporu doğru zamanda ve doğru aletlerle yapmak gerekiyor.
Kalp krizinden korunmak için su için
yaşam kaynağı olan suyun vücuda bir çok önemli faydası var.
13.09.2014
07 08 22 24 25 49
10.09.2014
01 04 05 31 32 + 12
15.09.2014
12 15 17 18 23 32 33 36 43 46 48 49 52 61 64 65 69 71 72 76 78 80
11.09.2014
02 17 19 24 37 50
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin