Anasayfa

Kılıç‘tan olaylı derbi için açıklama

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören ile birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.
26 Eylül 2013 15:31 - F5haber
[-] Normal [+]
Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, "PTT 1. Lig‘deki 19 takıma mağlubiyet halinde 40 bin, beraberlikte 50 bin, kendi evlerinde alacakları galibiyetlerde 60 bin ve deplasmanda alınan galibiyetlerde 70 bin lira olmak üzere, tüm sezon boyunca destek verme kararı aldık" dedi.

Kılıç, Ankara‘daki bakanlık binasında, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Yıldırım Demirören, Spor Genel Müdürü Mehmet Baykan ve Spor Toto Teşkilatı yetkililerinin de bulunduğu toplantıda, PTT 1. Lig takımlarının başkan ve yöneticileriyle bir araya geldi.

Toplantının ardından açıklamada bulunan Kılıç, kulüp temsilcileri ile bir durum değerlendirmesi yaptıklarını belirterek, "Kulüplerimizin, önceki sezonlarda olduğu gibi mali talepleri var. Bu talepler üzerinde değerlendirmeler yaptı" diye konuştu.

PTT 1. Lig‘deki gelişimin, Spor Soto Süper Lig‘deki gelişimin öncüsü olduğunu ifade eden Kılıç, şöyle devam etti:

"Pek çoğunun çok kuvvetli alt yapıları var. Bu takımlarımızın desteklenmesi, yaşaması, ayakta kalması Türk futbolu açısından çok gerekli. Takımlarımız bulundukları il ve ilçelerde spora tutunmanın en önemli aracı durumundalar. Takımların kendi aralarında oluşturdukları bir gönül birliği var. Biz de bu birliği tüzel kişilik kabul ettik ve dertlerini dinledik."

Bakan Kılıç, PTT 1. Lig‘deki 19 takıma, mağlubiyet halinde 40 bin, beraberlikte 50 bin, kendi evlerinde alacakları galibiyetlerde 60 bin ve deplasmanda alınan galibiyetlerde 70 bin lira olmak üzere, tüm sezon boyunca destek verme kakarı aldıklarını vurgulayarak, "Mağlubiyetlerde bile destek vermekteki gerekçemiz, takımlarımızın deplasmana giderken göze almak zorunda oldukları maliyetlerdir. Bunlara ortak olmayı bir gereklilik olarak gördük. Ayrıca 2013-2014 sezonu için kulüp başı 300 bin lira, şort ve forma reklamı katkısında bulunacağız. Kulüplerimiz reklam alanlarını verebilecekleri özel sektör firmaları bulabilirlerse, o reklam alanından çıkmaya hazır olduğumuzu da beyan ettik. Burada aslolan Türk sporunun futbol başta olmak üzere özel sektör gelir kaynaklarını kuvvetlendirmektir" şeklinde konuştu.

"Konuyla ilgili bir adım da TFF‘den geldi" diyen Kılıç, şunları söyledi:

"Geçen sezon PTT 1. Lig takımlarına 150 bin lira deplasman yardımı yapılmaktaydı. Bu rakam 2013-2014 sezonu için 250 bin liraya çıkarıldı. Böylece bugün PTT 1. Lig‘e 10 milyon liralık bir kaynak paketi oluşturmuş olduk. Ligde yer alan takımlara bulundudukları il ve ilçelerde Türk sporuna yaptıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Aralarında alt yapıya büyük önem veren takımlar var, onlara ayrıca teşekkür ediyorum. 18 kişilik kadrolarının büyük çoğunluğu, kendi alt yapılarından gelen takımlara ise çok ama çok teşekkür ediyorum. Gelinmesi gereken seviye bu."

6222 sayılı kanunda yeni düzenleme

Suat Kılıç, 6222 sayılı Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesi ile ilgili kanunun, 13. maddesinde yeni bir düzenlemeye gideceklerinin altını çizerek, "Ya suç vasfını değiştireceğiz ya da suçun alt limitini artıracağız" dedi.

Hapis cezalarının uygulanabilir olması gerektiğini dile getiren Kılıç, "Bu alt sınırı yüksetlemek şeklinde de olabilir, suç kategorisini değiştirmekle de olabilir. Beşiktaş-Galatasaray derbisinde yaşananlar herkesi üzdü. Türkiye‘den yansıması gereken görüntü bu değildi. Dünyadaki en sert kanunlardan birisi bizimki ama uygulanabilir olması gerek. Derbi maçta sahaya girenler, işgal edenler iyi ve insani, sportif amaçlarla sahaya girmediler. En basitinden 90+2‘de oyunu tatil ettirmelerinden bile anlaşılıyor. Yaptırımsız, cezasız kalmaları düşünülemez. Holiganizmin bedelini camialar ödüyorsa, topyekün futbol camiası, kendi önlemlerini alması yolunda gereken adımları atacaktır" diye konuştu.

Yaşanan olaylarla ilgili peşinen hiç kimseyi suçlamadıklarını kaydeden Kılıç, "Yapılan bazı yorumlara bakıyorum, peşinen bazı taraftar gruplarının mahkum edilmesi gibi şeyler görüyorum. Bizim bugüne kadar bu yönde hiçbir açıklamamız olmadı. Polisin, adli makamların tespiti olacak ve grup olarak değil, kişiler bazında suçlular belirlenecek. Onlar üzerinden kanunun cezai hükümleri uygulanacak. Herkes bunu böyle bilmeli, aksi takdirde kaos büyütülür" ifadelerini kullandı.

Beşiktaş-Galatasaray derbisinde onlarca bilet okuma cihazının çalışamaz hale getirildiğini ve çok sayıda turnikenin patlatıldığını söyleyen Bakan Kılıç, şöyle devam etti:

"Buna rağmen polis görev alanı olmadığı halde, elden bilet kontrolü yaparak stada seyirci almaya devam etti. Görevi olmayan kapılarda bile polis, üzerine sorumluluk aldı. Bu sorumluluk, özel güvenlik firmasına, yani kulüplere aittir. Biletsiz seyircinin tribüne girdiği konusunda bilgi var. Polisin kontrol ettiği noktalardan biletsiz seyirci girmedi. Polisin kontrol etmediği noktalardan ve kale arkası tribünlerinin üzerinden aşarak biletsiz seyirci girişi, maalesef var. Bununla ilgili polis, federasyon yetkilileri ve kulüp yöneticileri tarafından tutulan raporlar ve tutanaklar var. İlgili savcılık makamı tarafından raporlar değerlendirilecek. Kulüpten yapılan açıklamaya göre statta 76 bin kişi vardı. Olaylara karışan şayet 3-5 bin kişiyse, o stadyumdaki olaylardan büyük kaygı duyan 70 bin insanı da ayrıca olayın tarafı haline getirmeye kimsenin hakkı yok. Suç işleyenle masum futbol seyircisini birbirinden ayırmak lazım. Topyekün camiaları da hedef tahtasına koymamak lazım. Bireysel veya kurumsal kabahati olanlar, elbette ki mevzuat çerçevesinde adli makamlarda ve federasyon süreçlerinde bu yaptırımlarla karşı karşıya kalacak. 76 bin kişiyi, kanunu ihlal eden suçlular olarak göstermek kimsenin hakkı değil. Beşiktaş Kulübü‘nün de sahaya girenlerle ilgili, mağdur olduklarına yönelik suç duyurusu var."

Bakan Kılıç, yaşanan olayların 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası adaylığını etkileyip etkilemeyeceği yönündeki bir soruyu ise şöyle yanıtladı:

"2020‘ye 7 sene var. Bu 7 yıl içinde Türkiye‘de 25 tane yeni stat inşa ediyoruz. Bunlardan bir tanesi de mevcut arsamız üzerinde inşa edilecek yeni Beşiktaş stadıdır. Ayrıca Atatürk Olimpiyat Stadı‘nın kale arkası tribünleri yükseltilerek, bir futbol arenasına dönüştürülecek ve tamamının üzeri kapatılacak. Dolayısıyla 2020 yılında Türkiye‘deki futbol altyapısı, bugünkünden çok daha kaliteli olacak. 6222 sayılı kanunu çıkaran ülke Türkiye‘dir. Türkiye‘nin sporda şiddet ve düzensizlikle mücadele etme yönünde sağlam bir iradesi var. Kanunda eksiklik varsa, bunları gidermek yönünde federasyonda, bakanlıkta, hükümette ve Türkiye Büyük Millet Meclisi‘nde de kuvvetli bir irade var. Holiganizmle ilgili mücadeleyi hep birlikte yürütmemiz lazım. TFF‘nin de, UEFA‘nın da, FIFA‘nın da katkı vermesi kaçınılmaz. Uluslararası spor çevrelerinin bu görüntülere bakarak Türkiye‘yi cezalandırmak isteyeceklerini sanmıyorum. Bu dünya futbolunun ortak sorunu. Bunun Türkiye ayağını çözmek için bizde sağlam irade var. Adaylığımızı etkilemeyeceği kanaatindeyim. Bununla ilgili gereken çalışmaları TFF, özerk yapısı içinde ilgili uluslararası kurumlarla yapacaktır."

"Kulüpler Yasası rafa kalkmaz"

Kılıç, Kulüpler Yasası‘nın durumuyla ilgili yöneltilen bir soruyu ise "Kulüpler Yasası rafa kalkmaz. O yasa, Türkiye‘nin ihtiyacı. Bugün çıkarsak da çıkarmasak da o yasa rafa kalkmaz. Türk futbolunun kurtuluşu Kulüpler Yasası‘nın çıkmasına bağlıdır. Aksi takdirde zaten UEFA finansal fair play kritelerleri doğrultusunda kulüplere tek tek yaptırımlar uygulamaya başlayacak. Kulüpler Yasası, bunun Türkiye ayağı, yerel kanun ayağıdır. Biz dayatmada bulunmak istemedik. Kulüpler çalışsın, gerekirse bazı noklatalarda düzeltmeler yapsın ve bu kanunun çıkmasını kendileri sağlasın istedik. Bunu yapmadıkları takdirde, Türkiye eninde sonunda bu kanunu çıkaracak. Bugün Yıldırım Demirören ile Kulüpler Yasası‘nı bir kere daha konuştuk. PTT 1. Lig kulüplerinin de beklemediğim ölçüde desteği var. Süper Lig kulüpleri de Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Sayın İlhan Cavcav riyasetinde bu konuyu çalışıyorlar. Kısa zaman içinde daha dar kapsamlı bir çalışma grubu oluşturacağız. TFF‘yi muhattap alarak, bu kanunla ilgili kulüplerin de onayını almış son metnin bakanlığımıza ulaşmasını sağlayacağız. Bizde metin var ama herkes isteyerek bu kanuna taraf olsun istiyoruz" şeklinde cevapladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Fatih Terim‘in milli takımın başına getirilmesiyle ilgili yaptığı değerlendirmede, "TFF Başkanı bu konuyla ilgili yeterince açıklama yaptı. Fatih Hocamızla milli takımda mutabakat sağlanır, yola devam kararı uzun soluklu olarak alınırsa, milli takımda başarılar dileyeceğiz. Ne Galatasaray camiası Fatih Hoca‘yı unutabilir ne Fatih Hoca içinden çıktığı Galatasaray camiasını unutabilir. Bugünkü tartışmalar, konuşmalar, karşılıklı cevaplaşmalar kısa bir süre içinde unutulur, terk edilir. Aslolan Türk futbolunun büyümesidir. Herkesin bu konuda özverili ve anlayışlı olmasını beklemek gibi bir talebimiz olacak" diyerek sözlerini tamamladı.

www.haber8.com

Spor Kategorisi Diğer Haberleri

• Fenerbahçe, Real Madrid’i geride bıraktı
• Mourinho‘dan Şeytanlar‘a 5 yıllık kontrat
• Galatasaray‘dan Muslera‘ya vize yok
• Trabzonspor‘da Lucescu sesleri
• Ryan Donk Galatasaray‘da
• Şenol Güneş: Hakem işlerine Mustafa Denizli bakıyor
• Yerdeki rakibinin yüzüne tekme atan futbolcunun cezası belli oldu
• Kartal 90‘da Sosa ile liderliğe uçtu
• Blater’den ilk açıklama: Pahalı adamım
• Erzurum‘da milli kayakçılar kürsüde
• Potada Fenerbahçe Trabzonspor‘u 81-70 yendi
• Dünyanın en büyüğü Barcelona
• Trabzonspor‘da 3. Ersun Yanal dönemi
• Enes‘li Thunder, Lakers‘ı devirdi
• Galatasaray Benfica maçı öncesi...
• Atletizmde skandal üstüne skandal
• Galatasaray Benfica maçı şifresiz
• Aziz Yıldırım: Senden izin...
• Fenerbahçe‘den alkışlanacak...
• Mesut Özil’den Cüneyt Çakır’a...
Bayer Leverkusen 4-4 Roma
Şampiyonlar Ligi E Grubu maçında Hakan Çalhanoğlu‘nun ekibi Bayer Leverkusen sahasında gol düellosunun yaşandığı maçta Roma‘yla 4-4 berabere kaldı.
Cüneyt Çakır‘ın Mesut...
Arsenal‘in sahasında Bayern Münih‘i 2-0 mağlup ettiği maçta 90+4. dakikada Mesut Özil‘in golünü çizgi hakemi Barış Şimşek‘in uyarısıyla veren Cüneyt Çakır‘a büyük övgü.
Şampiyonlar Ligi‘nde gecenin...
UEFA Şampiyonlar Ligi‘nde 3. hafta maçları heyecanı yaşanıyor.
Lokomotiv Moskova Beşiktaş maçını...
UEFA Avrupa Ligi‘nde 22 Ekim Perşembe günü Lokomotiv Moskova - Beşiktaş maçı oynanacak.
Fenerbahçe Ajax maçını şifresiz...
UEFA Avrupa Ligi‘nde 22 Ekim Perşembe günü Fenerbahçe - Ajax maçı oynanacak.
Galatasaray Benfica maçını...
Şampiyonlar Ligi‘nde 21 Ekim Çarşamba günü Galatasaray - Benfica maçı oynanacak.
Lokomotiv Moskova – Beşiktaş...
UEFA Avrupa Ligi‘nde 22 Ekim Perşembe günü Lokomotiv Moskova - Beşiktaş maçı oynanacak.
Fenerbahçe – Ajax maçı hangi...
UEFA Avrupa Ligi‘nde 22 Ekim Perşembe günü Fenerbahçe - Ajax maçı oynanacak.
Galatasaray – Benfica maçı...
Şampiyonlar Ligi‘nde 21 Ekim Çarşamba günü Galatasaray - Benfica maçı oynanacak.
Emenike veda etti
Fenerbahçe‘den kiralık olarak Al Ain takımına giden Emmanuel Emenike, Nijerya Milli Takımı‘nı bıraktığı açıkladı.
UEFA‘dan Galatasaray açıklaması
UEFA yetkilisi, Galatasaray Kulübü‘nün mali durumuyla ilgili yılın son raporunun, Aralık ayında açıklanacağını, sarı-kırmızılı ekibin ceza alıp almayacağının rapor sonrası belli olacağını açıkladı.
Aziz Yıldırım‘dan flaş...
Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım, resmi site aracılığıyla soyunma odasında yaşandığı iddia edilen haberlere açıklık getirdi.
Galatasaray‘ın golcüsü Burak Yılmaz, Fenerbahçe‘nin Kayserispor maçındaki performansını gördükten sonra derbi için iddialı konuştu.
Galatasaray forma sponsorunu buldu
Galatasaray, forma sponsorluğu için 55 milyon TL’ye 3 yıllık anlaşma imzaladığı Dumankaya ile kapsamlı bir ortaklığa giriyor. Florya’dan Riva’ya taşınacak olan Aslan’a yeni sponsoru TT Telekom Arena’nın yanında bir de kapalı spor salonu hediye edecek.
Emre Belözoğlu geri dönüyor
Fenerbahçe ile yolları ayrıldıktan sonra Başakşehir‘in yolunu tutan Emre Belözoğlu ile ilgili çarpıcı bir iddia ortaya atıldı.
Sinan Şamil Sam: Kızlarıma...
Yaşam savaşı veren dünya şampiyonu boksör Sam, hasta yatağından seslendi.
Galatasaray‘da soygun
Galatasaray-Gençlerbirliği maçı öncesi Seyrantepe‘de GS Store mağazasının ürünlerini satan TIR‘a giren hırsızlar, değeri 1 milyon lirayı bulduğu belirtilen lisanslı ürünleri çalarak kayıplara karıştı.
Şota veda eder gibi konuştu
Trabzonspor Teknik Direktörü Şota Arveladze, 3-2 yenildikleri Mersin İdmanyurdu maçı sonrası yaptığı açıklamada, kolay giden biri olmadığını, başkan ve yönetimin alacağı karara hazır olduğunu söyledi.
Terraneo ile buraya kadar
Yöneticiler, ne Terraneo’dan, ne Pereira’dan memnun. O kadar yatırıma rağmen işlerin yolunda gitmemesi üzerine müdahale eden başkan Yıldırım, Kayseri’de son uyarılarını yaptı. Sorun çözmek bir yana Emre Belözoğlu olayından başlayarak kriz yaratan adam olan İtalyan sportif direktörün koltuğu sallantıda.
Ajax maçı öncesi Nani ve Alves‘ten...
Fenerbahçe‘de, sakatlıkları bulunan Luis Nani ve Bruno Alves, perşembe günkü Ajax maçında forma giyemeyecek.
 
SPOR HABERLERİ
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Schumacher‘in son durumu açıklandı
Alman Bunte dergisi, 2 yıl önce geçirdiği kayak kazasının ardından bitkisel hayata giren Formula 1 pilotu Michael Schumacher‘in, artık terapistlerin yardımıyla birkaç adım atabildiğini ve kolunu kaldırabildiği iddiasında bulundu.
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Mesut‘un duası İngiltere‘de gündem oldu
Arsenal forması giyen Türk kökenli Alman futbolcu Mesut Özil‘in maçtan önce ettiği dua İngiltere‘de gündem oluşturdu.
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray’da primler kaldırıldı
Galatasaray Yönetim Kurulu, tarihi bir karar alarak Türkiye Kupası‘nda futbolculara ödenen maç başı primleri kaldırdı.
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerin...
Galatasaray‘lı Podolski, parkede hünerlerini sergiledi
Galatasaray‘ın Alman yıldızı Lukas Podolski, yeşil sahalardan parkeye geçiş yaptı ve hünerlerini sergiledi.
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Beşiktaş‘ta Mario Gomez adım adım Fransa‘ya
Kara Kartal‘ın gol makinası Mario Gomez, başarılı form grafiğiyle hem Siyah-Beyazlılar‘ı hem de Almanya‘nın hocası Joachim Löw‘ü sevindiriyor.
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Ersun Yanal Trabzonspor‘u ikiye böldü
Trabzonsporlu futbolseverler, Ersun Yanal konusunda adeta ikiye bölündü.
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Fenerbahçe‘de Van Persie zirvesi
Yönetim ve teknik heyet, ilk devrenin son maçı olan Sivasspor mücadelesinin ardından Robin van Persie‘yi görüşme odasına alacak.
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize t...
Blatter ve Platini 8 yıl yasağını temyize taşıyor
Dünya futbolunun önde gelen iki ismi 8 yıl futboldan men edildi. Blatter ve Platini kararı temyize götürecek.
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Kanseri yendi, dönüşü golle oldu
Mersin İdman Yurdu Teknik Direktörü Bülent Korkmaz, lenf kanserini yenerek futbola dönen Berkan Afşarlı‘nın, Ziraat Türkiye Kupası‘nda Çaykur Rizespor ile yaptıkları maçta attığı golün çok önemli olduğunu ifade etti.
Hava Durumu
Şehir :
Bilim & Teknoloji Haberleri
Gazeteler
Sağlık Haberleri
AYM‘nin ‘zorunlu aşı‘ kararının gerekçesi
AYM‘nin, aşılarının yapılması ebeveyni tarafından istenmeyen çocukla ilgili gerekçeli kararı Resmi Gazete‘de yayımlandı.
Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Güneş birçok çocuğun günün önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini bunun olumsuz etkilerinin de olabildiğini belirtti
Organları 3 kişiyi yaşama bağlayacak
Beyin ölümü gerçekleşen 78 yaşındaki kadının organları, Çanakkale ve Bursa‘da 3 kişiye nakledilecek.
Dünyanın
Sağlık turizmi kapsamında tıbbi uygulamalarda dünyanın sayılı ülkeleri arasına yerleşen Türkiye, özellikle yılda 40 bin ameliyatla birinci sırada bulunuyor.
Kök hücre bağışında gençler çoğunlukta
Türk Kızılayı Genel Başkanı Akar, Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi‘ne kök hücre bağışında bulunanların yüzde 65‘ini gençlerin oluşturduğunu bildirdi.
Sesini kendisi seçti
Mersin‘de, bir hastanın çok ince olduğundan yakındığı sesi, lokal anestezi altında yapılan operasyonla istediği kalınlığa getirildi.
‘Suriye‘de tüm kesimlere insani yardım ulaştırmaya çalışıyoruz‘
BM Nüfus Fonu Türkiye Temsilcisi Kulessa, Suriye‘de ulaşabildiğimiz tüm kesimlere insani yardım ulaştırmak için elimizden geleni yapmaktayız" dedi.
Görme ve konuşma bozuklukları tümör habercisi olabilir
Prof. Dr. Oruç, "Aniden ortaya çıkan görme kaybı, yürüme problemleri, geçmeyen baş ağrısı, bulantı ve kusma gibi yakınmalar beyin tümörünün habercisi olabilir" dedi.
CBÜ Dermatoloji Anabilim Dalı Kozmetoloji Merkezi Sorumlusu Doç. Dr. Gülsüm Gençoğlan, cilt temizliği ve bakımı için ürün seçiminde dikkatli davranılması gerektiğini belirtti.
19.12.2015
30 34 35 40 42 45
23.12.2015
07 08 12 22 27 + 02
21.12.2015
02 03 06 08 11 16 24 28 35 37 42 48 49 50 52 61 62 63 64 70 72 75
24.12.2015
07 10 24 28 52 54
Gündemdekiler
Deprem
Siyaset
Gündem Kişi
Spor
Sportmen
Magazin